Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

Aktualności

ZMIANA TERMINU POSIEDZENIA RADY

ZMIANA TERMINU POSIEDZENIA RADY

UWAGA! Z UWAGI NA BRAK QUORUM TERMIN POSIEDZENIA RADY TURKOWSKIEJ UNII ROZWOJU T.U.R. ZOSTAŁ PRZESUNIĘTY NA DZIEŃ 23.09.2021 R. NA GODZINĘ 11.30.
Dożynki w Kawęczynie

Dożynki w Kawęczynie

Pięknie i dostojnie Gmina Kawęczyn jak zawsze wykazała się profesjonalizmem w przygotowaniu dożynek. W niedzielę 5 września piękne stoiska kół gospodyń wiejskich z kulinarnymi specjałami kusiły zwiedzających pięknym wyglądem i zapachem potraw. Kunszt, tradycje, smak i sposób podania potraw pań z KGW oceniała niezależna komisja, w tym przedstawicielka naszego stowarzyszenia. Za najlepiej spełniające te i inne kryteria danie uznano knedle KGW z Mariantowa, choć jak się dowiedzieliśmy, wybór był niebywale trudny! Ocenie podlegały także wieńce. W pierwszej kolejności te – z gminy Kawęczyn. Tu za najpiękniejszy uznano wieniec z Kowali Pańskich Kolonia, który reprezentował gminę w kolejnym konkursie.  Wszystkie wieńce – jak na dożynki powiatowe przystało – pochodzące z gmin naszego powiatu stanęły w konkury. Zachwycały one misternym wykonaniem i pomysłowością. Jednak zaszczytny tytuł tego najpiękniejszego przypadł wieńcowi, reprezentującemu gminę Malanów. Tegoroczne dożynki powiatowe zaszczycił wyjątkowy gość – bocian Franek, który dumnie uczestniczył w imprezie już od jej oficjalnego rozpoczęcia, siedząc na szczycie dożynkowego namiotu. Kilka ciekawostek na temat jego historii opowiedziała ze sceny Pani Alina Bartosik – niekwestionowana znawczyni tych pięknych ptaków, która w opowiadaniu o nich – nie ma sobie równych!    
Zaproszenie na posiedzenie rady

Zaproszenie na posiedzenie rady

Uprzejmie informujemy, że w dniu 20 września 2021 r. o godz. 13:30 w siedzibie LGD w Krwonach 32 odbędzie się posiedzenie Rady Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. W załączeniu przewidywany porządek posiedzenia.
Warsztaty teatralne „Wesele”

Warsztaty teatralne „Wesele”

Ruszyliśmy! Pierwsze warsztaty teatralne pt.: „Ot, pany się nudzą sami, to się pięknie bawiom z nami” Dramat S. Wyspiańskiego Wesele, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Działamy szybko, by nic nie stanęło Nam na przeszkodzie, by wystawić sztukę „Wesele” Wyspiańskiego w Teatrze w Kaliszu! Zapowiada się interesująco! Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!  
PIERWSZA W HISTORII ZIEMI TURA KONFERENCJA DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

PIERWSZA W HISTORII ZIEMI TURA KONFERENCJA DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Szanowni Państwo!   W minioną sobotę 28 sierpnia 2021r. w naszej siedzibie LGD w Krwonach 32, odbyła się pierwsza konferencja dla organizacji pozarządowych działających na Ziemi TURa. Tematem przewodnim były możliwości uzyskania wsparcia finansowego i merytorycznego ze środków zewnętrznych. O możliwościach wsparcia finansowego dla Organizacji Pozarządowych prezentację przeprowadził Prezes Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej – Pan Przemysław Piechocki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum PISOP – Pani Dominika Gallas i Pan Hubert Łaganowski. Ponadto podczas konferencji zostały również zaprezentowane usługi Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych, Fundacji ze Smakiem oraz działalność dwóch prężnie działających na naszym terenie organizacji – Stowarzyszenie „DOM” Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa, które reprezentowała Pani Prezes Maria Szkudlarek oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Russocicach reprezentowane przez Panią Marzenę Błaszczyk.   A po konferencji… Odbył się konkurs na najlepszą nalewkę! Jury w składzie: Pan Wójt Gminy Kawęczyn Jan Nowak, Pan Wójt Gminy Brudzew Cezary Krasowski oraz Dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Pan Jacek Gajewski, mieli nie lada wyzwanie, bo do konkursu zgłoszono aż 19 nalewek! Zaczynając od najniższego stopnia, na podium znalazła się nalewka z owoców leśnych Pani Lidii Jaskóły, następnie nalewka KGW Potworowianki, a zaszczytne pierwsze miejsce zdobyła nalewka wiśniowa przygotowana przez KGW WojciechoWianki. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły...
Zaproszenie do udziału w konkursie i konferencji dla NGO.

Zaproszenie do udziału w konkursie i konferencji dla NGO.

Szanowne Liderki i Liderzy!                                  Miło nam poinformować, iż po rocznej przerwie w dniu 28 sierpnia br. wracamy z organizacją konkursu dla organizacji pozarządowych – kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i fundacji oraz liderów działających na obszarze Turkowskiej Unii Rozwoju  – T.U.R. W tym roku tematem konkursu będą nalewki, a w jury zasiądą przedstawiciele lokalnej władzy z naszego regionu. Tegoroczną edycję uświetni także konferencja dedykowana organizacjom pozarządowym nt. możliwości uzyskania wsparcia finansowego i merytorycznego ze środków zewnętrznych, podczas której zostaną także zaprezentowane – usługi Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych, Fundacji ze Smakiem oraz działalność dwóch prężnie działających na naszym terenie organizacji. W załączeniu przesyłamy regulamin konkursu, plakat, program konferencji oraz kartę zgłoszenia udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że powyższa forma integracji, wymiany wiedzy i doświadczenia, spotka się z Państwa uznaniem i na stałe zagości w naszym kalendarzu imprez. Zapraszamy do współpracy!
ZAPROSZENIE NA WARSZTATY TEATRALNE – REKRUTACJA

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY TEATRALNE – REKRUTACJA

Szanowni Państwo! Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż rozpoczynamy rekrutację uczestników na warsztaty teatralne do wystawienia sztuki S. Wyspiańskiego Wesele.Warsztaty poprowadzą dla nas znamienici aktorzy teatru kaliskiego, z którymi współpracowaliśmy przy adaptacji Balladyny i Liliji – Małgosia Kałędkiewcz-Pawłowska oraz Marcin Trzęsowski, odpowiedzialni także za opracowanie scenariusza i reżyserię. Zwieńczeniem spotkań będzie wystawienie sztuki w teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Wrażenia gwarantowane! Zachęcamy do zapisów! W załączeniu program warsztatów oraz karta zgłoszenia! REKRUTACJA TRWA DO 30 SIERPNIA 2021R. DO GODZINY 10:00. Telefon kontaktowy: 63 289 36 57, e-mail: biuro@lgd-tur.org.pl  
KULTURA DLA POKOLEŃ

KULTURA DLA POKOLEŃ

KULTURA DLA POKOLEŃ W dniu 27 lipca br. miała miejsce uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego fakt istnienia w Krwonach Szkoły Podstawowej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Fundacja ze Smakiem powołana w 2006 roku do życia przez wójtów i burmistrzów gmin powiatu tureckiego (z wyłączeniem gminy Tuliszków) oraz wójtów gmin: Kościelec i Goszczanów. Pomysłowi wykonania muralu przyświecał jeden cel – oddanie czci temu miejscu, a w szczególności hołdu uczniom i kadrze nauczycielskiej szkoły. Dla Fundacji ze Smakiem to także forma zbliżenia się do lokalnej wspólnoty, zainicjowania w budynku po byłej szkole,  w którym dziś mieści się siedziba Fundacji, Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. i Spółdzielni Powrócisz tu – współpracy i integracji mieszkańców wszystkich gmin założycielskich. W obiekcie bowiem inicjowane będą i realizowane przedsięwzięcia mające na celu aktywizację społeczności 9 gmin poprzez działalność edukacyjną realizowaną w formie m.in. warsztatów kulinarnych, zielarskich, promocję produktów lokalnych, wpieranie organizacji pozarządowych. To w nim uruchomiona została przestrzeń, gdzie mieszkańcy i drobni wytwórcy mogą przetwarzać owoce i warzywa, by następnie sprzedawać je, uzyskując w ten sposób dodatkowe źródło dochodów. Mural przedstawia uczniów pierwszej w historii szkoły ósmej klasy. Pomysłodawcom muralu zależało, aby zdjęcie, które będzie jego pierwowzorem odnosiło się do ważnego wydarzenia z życia szkoły. Uznano, że...
Walne Zebranie – podsumowanie

Walne Zebranie – podsumowanie

W dniu 15 czerwca w Sali Konferencyjnej Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości odbyło się Walne Zebranie Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. Jednym z ważniejszych punktów obrad było podjęcie uchwały ws. zmiany wysokości składki członkowskiej. Zachęcamy do zapoznania się ze Sprawozdaniem Merytorycznym Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. za 2020 rok, które znajdziecie Państwo w załączeniu. Bardzo dziękujemy Członkom Stowarzyszenia za przybycie i udział w obradach.

Informacja o realizacji operacji w związku z podpisaną umową, w ramach konkursu KSOW 5/2021