Brudzew

Gmina Brudzew

Strona glówna / Gminy / Brudzew / Gmina Brudzew

Położenie

Gmina Brudzew położona jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, gdzie graniczy z gminami Kościelec, Władysławów, Turek, Przykona, Dąbie i Uniejów. Gminę przecina droga główna, łącząca dwa ośrodki regionalne relacji Koło – Turek.

Walory przyrodnicze

Na terenie Gminy Brudzew istnieją Obszary Chronionego Krajobrazu, gdzie występuje aż 30 gatunków roslin objętych ścisłą i 17 częściową ochroną. Gmina posiada także swój pomnik przyrody - Platon klonolistny, objęty ochroną w 1979 r. (jego obwód pierśnicy wynosi 450 cm, a wysokość 20 m).

Obiekty historyczne

Historia Gminy Brudzew sięga początków IV wieku, gdzie ślady po tamtejszym osadnictwie są widoczne po dzień dzisiejszy w postaci Gotyckiego Kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Mikołaja z XIV wieku, odbudowanego i rozbudowanego około 1730 roku.

Na terenie Gminy Brudzew znajdują się także inne obiekty zabytkowe jak:

• Kościół filialny pod wezwaniem Ducha Świętego - wzniesiony około 1680 roku jako kościół szpitalny, zbudowany w stylu barokowym
  • Zespół pałacowo-parkowy - pałac wybudowany w stylu eklektycznym w połowie XIX w., usytuowany w centralnej części rozległego parku w stylu krajobrazowym, położonego po stronie południowej szosy z Władysławowa do Brudzewa.

Walory krajobrazowo - turystyczne

Przez tereny Gminy Brudzew przebiegają piesze i rowerowe ścieżki dydaktyczne „Bogdałów”, wiodące przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny gminy Brudzew i powiatu tureckiego, które jednocześnie łączą te obszary z przekształconymi przez przemysł wydobywczy Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Różnorodność terenu, chociażby z uwagi na istnienie kopalni, stanowi ciekawą atrakcję turystyczną dla osób korzystających ze ścieżek nie tylko spoza gminy. Atrakcyjnym miejscem jest także Dolina Warty rozciągająca się od Uniejowa do Nowego Miasta nad Wartą, która weszła w skład obszaru Natura 2000 i stanowi ostoję ptaków o znaczeniu europejskim.

Wydarzenia kulturalno - społeczne

Gmina dokłada wszelkich starań, aby aktywizować lokalną społeczność poprzez organizację licznych wydarzeń społeczno-kulturalnych i sportowych. Do najważniejszych zaliczyć należy:

• Plener Rzeźby i Rękodzieła Ludowego Brudzew, lipiec - sierpień
  • Dni Brudzewa, czerwiec
  • Biegi Kasztelańskie, maj - czerwiec.

wiecej zdjęć: