Goszczanów

Gmina Goszczanów

Strona glówna / Gminy / Goszczanów / Gmina Goszczanów

Położenie

Gmina Goszczanów jest położona w województwie łódzkim, w północnej części powiatu sieradzkiego, na zachód od zalewu Jeziorsko i należy do najstarszych ośrodków osadnictwa w dorzeczu Warty.

Bogactwo flory i fauny

Na terenie gminy znajduje się Proponowany Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 – Lipickie Mokradła, gdzie występuje, bogata szata roślinna, stanowiąca miejsce schronienia, żerowania i rozrodu wielu gatunków zwierząt.

Zabytki, zasługujące na szczególną uwagę

Goszcząc w Gminie Goszczanów warto zwiedzić następujące zabytki świeckie i sakralne:

• Barokowy kościół świętego Marcina i Stanisława w Goszczanowie, powstały w 1666 roku jako wotum-prośba o powrót syna z niewoli tureckiej
  • Murowany barokowy kościół o pewnych cechach klasycystycznych pod wezwaniem św. Benedykta Opata w miejscowości Chlewo z 1778 r.
  • Dworek w Stojanowie.

Dodatkową atrakcję stanowi, prowadzący przez gminę, znakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Powstańców 1863 r. z Warty do Wojkowa, łączący miejscowości powiatu sieradzkiego związane z wydarzeniami powstania styczniowego.

Integracja społeczności

Gmina podejmuje liczne działania, które służyć mają integracji mieszkańców, podniesieniu poczucia przynależności do wspólnoty, poszanowaniu środowiska naturalnego oraz kultywowaniu tradycji w regionie. Imprezy odbywające się cyklicznie to:

•  Dni Goszczanowa - czerwiec
  • Gminne Święto Plonów - sierpień
  • Przegląd Teatralny szkolnych grup teatralnych - styczeń, maj
  • Polskie Ostatki - ostatni dzień karnawału
  • Happening Ekologiczny - kwiecień
  • Gminny Przegląd Piosenki - maj
  • Goszczanowska Złota Jesień - październik/listopad
  • Gminne Spotkanie Wigilijne - grudzień.

Legenda warta poznania

Z Gminą Goszczanów związana jest przejmująca i owiana tajemnicą legenda o Turczynkach, których ciała spoczywają w Kościele w Goszczanowie. Według niej syn właściciela dóbr Goszczanowa i Poniatowa dostał się do niewoli tureckiej pod Chocimiem, skąd w ucieczce pomogły mu dwie siostry Turczynki. Młody Stanisław Poniatowski przywiózł je później do ojcowskiego domu w Poniatowie. Jednak w warunkach chrześcijańskiej Polski posiadanie dwóch żon było niemożliwe. Nie chcąc stracić szacunku wśród okolicznej szlachty, musiał przyrzec, że jedną z Turczynek poślubi, a drugą oddali. Mahometanki zmuszono do przyjęcia chrztu i Komunii świętej. Miłość siostrzana okazała się jednak silniejsza od miłości do mężczyzny, bowiem tragiczny konflikt rozstrzygnęła wspólna, samobójcza śmierć. Dziś w podziemiach kościoła w Goszczanowie, za zgodą miejscowego proboszcza, można obejrzeć trumny, w których spoczywają szczątki zmarłych kobiet. Zabalsamowane ciało jednej z nich, mimo upływu lat, zachowało się w bardzo dobrym stanie. To kolejna tajemnica, która nie pozwala o legendzie zapomnieć i dla której warto odwiedzić Gminę Goszczanów.

wiecej zdjęć: