Kawęczyn

Gmina Kaweczyn

Strona glówna / Gminy / Kawęczyn / Gmina Kaweczyn

Położenie

Gmina Kawęczyn położona jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, w pasie nizin zwanych Kotliną Wielkich Dolin na Nizinie Wielkopolskiej, przy drodze krajowej nr 83 (Turek -Sieradz). Przez teren gminy rozciąga się krajobraz doliny rzeki Teleszyny, który zalicza się do Uniejowskiego Krajobrazu Chronionego.

Walory przyrodnicze

Na obszarze Gminy Kawęczyn znajduje się park o powierzchni 6 ha, leżący przy póżnoklasycystycznym dworze z połowy XIX wieku, w którym znajduje się 250 metrowa aleja grabowo - lipowa, stanowiąca obecnie pomnik przyrody. Teren Gminy Kawęczyn na swoje siedlisko wybrał bocian czarny, co stanowi niezwykłe wydarzenie ornitologiczne, gdyż jest to gatunek bardzo rzadki i płochliwy. Dzięki niemu charakterystyczną ozdobą gminy są bocianie gniazda, których liczba sięga aż 19.

Zabytki, które warto zobaczyć

Dla pasjonatów zabytkowych obiektów, odwiedzających Gminę Kawęczyn wartymi zobaczenia są:

• Neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Tokarach Pierwszych z połowy XIX wieku
  • Kościół pw. św. Macieja w Głuchowie - powstałego na bazie spichlerza dworskiego z drugiej połowy XIX w.
  • Kościół pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny w Kowalach Pańskich -jednonawowego kościoła późno klasycystycznego z 1847-53 r., z detalami neoromańskimi w elewacjach
  • zespół dworsko - parkowy, kapliczki oraz dwa wiatraki koźlaki z XIX i początku XX wieku.

Symbole gminy

Gmina Kawęczyn posiada dwa symbole silnie identyfikujące specyfikę jej obszaru. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej bociek, drugim są konie.

W gminie Kawęczyn mieszczą się dwie stadniny koni: „Skarbiec” w Młodzianowie, gdzie hodowane są konie huculskie (ta rasa, z powodu małej liczby osobników i zagrożenia wyginięciem została objęta ochroną prawną przez międzynarodową organizację do zachowania rezerw genetycznych zwierząt) i w Żdżarach, zajmująca się powożeniem i jazdą wierzchem na koniach rasy Wielkopolskiej.

Wydarzenia gminne

Gmina Kawęczyn słynie z licznych inicjatyw o charakterze społeczno - kulturalnym, podejmowanych na rzecz integracji mieszkańców. Dodatkowym atutem i zarazem niewątpliwą atrakcją zarówno dla miejscowej społeczności, jak i turystów, są znajdujące się na terenie Gminy stadniny koni oraz organizowane dla miłośników jazdy konnej - zawody.

Do ważniejszych imprez społeczno-kulturalnych należą:

• Regionalne Zawody Konne w Skokach przez Przeszkody - maj/czerwiec
  • Otwarte Mistrzostwa Gminy Kawęczyn w Powożeniu Zaprzęgami - maj/czerwiec
  • Festyn „Wielkopolskie Dni Rodziny” pod hasłem - Grunt to rodzinka - czerwiec/wrzesień
  • Święto Kartofla - wrzesień/październik.

wiecej zdjęć: