Kościelec

Gmina Kościelec

Strona glówna / Gminy / Kościelec / Gmina Kościelec

Położenie

Gmina Kościelec leży we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie kolskim, a jej północną i częściowo wschodnią granicę stanowi rzeka Warta. Gmina Kościelec graniczy z gminami Brudzew, Dąbie, Kramsk, Krzymów, Władysławów i Koło a także miastem Koło, a przez jej obszar przebiega droga krajowa nr 92, wojewódzka 470 i autostrada A2.

Krajobraz

Gminny krajobraz zdominowany jest głównie przez pola uprawne, które urozmaicają jedynie niewielkie wzniesienia. Lasy stanowią stosunkowo dużą powierzchnię. Na terenie gminy znajdują się tereny zieleni urządzonej, jak parki, zieleńce, zadrzewione cmentarze, ogrody działkowe, boiska.

Obiekty zabytkowe

Na obszarze gminy znajduje się wiele obiektów zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską i archeologiczną, m.in.:

• Drewniana Kaplica Błogosławionego Bogumiła w Dobrowie z XIX w. z barokowymi ołtarzami i rzeźbami
  • Romański Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Kościelcu, wzniesiony w XII wieku, będący odzwierciedleniem następujących po sobie stylów architektonicznych
  • Barokowy Kościół Świętej Trójcy w Dobrowie z XVIII wieku
  • Klasycystyczny Zajazd Pocztowy z przełomu XVIII i XIX wieku w Kościelcu
  • Pałac Eklektyczny w Kościelcu z XIX wieku.

Interesujące miejsca

Ciekawym miejscem, zarówno pod względem archeologicznym, jak i turystycznym, jest Park Pałacowy w Kościelcu, w którym wznoszą się romantyczne ruiny. W parku znajduje się też meczet i minaret oraz sztuczna grota wyłożona tufem wulkanicznych przywiezionym z Sycylii. Piękna sceneria tego miejsca jest wspaniałym tłem dla fotografii nowozaślubionych par małżeńskich, które chcą uwiecznić swój najważniejszy dzień w życiu w tym wielce romantycznym klimacie.

Integracja społeczeństwa

Gmina Kościelec jest bardzo zaangażowana w rozwój społeczny i budowanie wśród mieszkańców poczucia przynależności do regionu. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest organizowanie imprez integracyjnych dla mieszkańców, podczas których nawiązują się nowe przyjaźnie i jednocześnie wzrasta tożsamość gminna. Do najbardziej popularnych wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych, charakterystycznych dla gminy należą:

• „Impreza Dla Wszystkich Pokoleń” w okresie maja
  • „Dzień Dziecka”, „Gminny turniej piłki nożnej” w czerwcu
  • „Zawody strażackie” w miesiącu lipcu
  • „Gminne Dożynki” we wrześniu.

wiecej zdjęć: