Malanów

Gmina Malanów

Strona glówna / Gminy / Malanów / Gmina Malanów

Położenie

Gmina Malanów położona jest w południowo - wschodniej części województwa wielkopolskiego na Wysoczyźnie Tureckiej, przy trasie nr 470 Kalisz - Turek, wzdłuż Wału Malanowskiego.

Walory przyrodnicze

Teren gminy, mimo że w dużej części rolniczy, cechuje się dość dużą lesistością. Lasy, które zajmują aż ćwierć powierzchni gminy, obfitują w grzyby i owoce leśne. Główną ich atrakcją i jednocześnie symbolem Gminy Malanów jest dąb Bartek, liczący już prawie 600 lat, będący drzewem o imponujących rozmiarach,a także sosna pospolita, odznaczająca się znaczną wysokością. Ukształtowanie terenu, roślinność, urokliwe miejsca, to główne czynniki dające pełna satysfakcję z pieszych spacerów i wycieczek rowerowych.

Zabytkowe obiekty sakralne

Mimo, iż pierwsze wzmianki o gminie pochodzą jeszcze z XII wieku, na jej terenie zachowało się niewiele obiektów zabytkowych, jednakże z uwagi na ich urok, odwiedzający Gminę Malanów nie mogą przejść obok nich obojętnie. Są to obiekty:

• Drewniany jednonawowy Kościółek w Malanowie z 1873 r. pod wezwaniem św. Stanisława i Mikołaja
  • Przykościelna dzwonnica z XVIII wieku o konstrukcji słupowej, zakończona stożkową wieżyczką.

Walory krajoznawcze

Przejeżdżający przez Gminę Malanów będą zapewne zachwyceni pięknymi widokami roztaczającymi się wzdłuż Wału Malanowskiego. Znajdują się tam wzniesienia, z których doskonale widać malowniczą panoramę gminy oraz gmin sąsiednich, która szczególnego charakteru nabiera zwłaszcza nocą, ukazując oświetlone zabudowy mieszkalne oraz zabytki świeckie i sakralne.

U podnóża Wału Malanowskiego, w pobliżu miejscowości Żdżenice, przepływa rzeka Kiełbaska - lewobrzeżny dopływ Warty, cieszący oko swoją naturalną linią brzegową.

Wydarzenia gminne

W gminie prężnie działa Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie, które zajmuje się kulturalną stroną życia mieszkańców gminy, czego świadectwem są liczne imprezy lokalne, m.in.:

• Dożynki Gminno-Parafialne
  • Dni Malanowa
  • Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych ”Niech rozbrzmiewa Kolęda''

więcej imprez tutaj - kliknij w link

wiecej zdjęć: