Przykona

Gmina Przykona

Strona glówna / Gminy / Przykona / Gmina Przykona

Położenie

Gmina Przykona położona jest we wschodniej części Województwa Wielkopolskiego, terytorialnie granicząc z województwem łódzkim i powiatem Poddębice. Leży przy drodze krajowej nr 72 Łódź - Uniejów - Turek - Poznań, nad rzeką Teleszyną, sąsiaduje z gminami Dobra, Brudzew, Uniejów i Turek.

Walory przyrodnicze

Na terenie Gminy Przykona znajduje się kompleks lasów, które w dużej części pokrywają powierzchnię gminy. Jest wśród nich, m.in. Czarny Las, największy zwarty kompleks, gdzie drzewa pamiętają początek XVIII wieku. Lasy te, na miejsce swego bytowania wybrał unikalny ptak Bocian Czarny, który jest ewenementem w środowisku polskiej przyrody. Pośród lasów znajdują się atrakcyjne walory przyrodnicze, do których między innymi zaliczamy stare dęby w leśnictwie Czarny Las i we wsi Trzymsze. Kompleks leśny gminy ze względu na występowanie unikalnej roślinności, torfowisk niskich, śródlądowych słonych łąk oraz międzynarodowej rangi ostoi ptactwa włączono w Strefę Obszaru Chronionego Krajobrazu doliny Warty.

Najbardziej znane zabytki:

Zwiedzając Gminę Przykona warto zobaczyć następujące obiekty:

• Dworek w Żeroniczkach, będący typowym dworkiem szlacheckim o ciekawej formie architektonicznej
  • Kościół w Psarach pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z początku XX wieku, będący trójnawową bazyliką, którego prezbiterium pomalowane zostało przez Eligiusza Niewiadomskiego
  • Murowany, bezstylowy kościół parafialny pod wezwaniem Piotra i Pawła w Boleszczynie z początku XIX wieku
  • Położone wśród łąk grodzisko wczesno-średniowieczne, pierścieniowate „Smulska Górka”
  • Gródek stożkowy średniowieczny usytuowany pomiędzy wsią Trzymsze, a rzeką Teleszyną.

Atrakcje turystyczne

Głównym walorem turystycznym gminy i jednocześnie jej największą atrakcją jest Zbiornik wodny „Przykona”, który stymuluje rozwój turystyki i rekreacji oraz przyczynia się do poprawy mikroklimatu okolicy, a znajdująca się na jego środku wyspa stwarza warunki siedliskowe dla wielu gatunków ptactwa. Obecnie zbiornik staje się coraz bardziej popularny wśród miłośników windsurfingu, którzy zjeżdżają w to miejsce z różnych zakątków kraju.
Integracja społeczności

Gmina Przykona jest organizatorem wielu imprez kulturalnych i integracyjnych, które na stałe weszły do kalendarza wydarzeń kulturalnych i kojarzone są z gminą Przykoną. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

• Dni Przykony - II kwartał
  • Festyn Sołecki - III kwartał
  • Dożynki Gminne - III kwartał
  • Wielkopolski Konkurs i Powiatowy Grand – Prix Tenisa Stołowego - II kwartał
  • Noworoczny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Przykona - I kwartał.

wiecej zdjęć: