Turek

Gmina Turek

Strona glówna / Gminy / Turek / Gmina Turek

Położenie

Gmina Turek leży w powiecie tureckim we wschodniej części województwa wielkopolskiego, okalając ze wszystkich stron miasto Turek, będące samodzielną gminą miejską. Jednocześnie gmina, z uwagi na swoje położenie na mapie, jako jedyna graniczy ze wszystkimi gminami powiatu tureckiego.

Walory przyrodnicze

Na terenie gminy znaleźć można ciekawe przyrodniczo obszary. Głównie są to śródleśne bagna, oczka wodne, naturalne i półnaturalne łąki, torfowiska, źródliska, polany leśne, wrzosowiska, wydmy, starorzecza, fragmenty marginalnych siedlisk leśnych, oraz fragmenty dobrze wykształconych siedlisk leśnych z bogatą florą i fauną
Cały obszar gminy położony jest w obrębie dorzecza Warty. Przez południową i wschodnią część gminy Turek przepływa rzeka Kiełbaska, w części zachodniej rzeka Pokrzywnica - niewielkie cieki, tworzące miejscami gęstą sieć rozgałęzień.

Obiekty zabytkowe i sakralnie

Najważniejszymi i najbardziej atrakcyjnymi miejscami zachowanymi z przeszłości są:

• Zespół Dworsko-Parkowy w Słodkowie z XIX wieku
  • Kapliczki w Cisewie, Kowalach Księżych i w Słodkowie
  • Dom Dróżnika w Cisewie z przełomu XIX i XX w.
  • Wiatrak Paltrak w Słodkowie
  • Wiatrak Koźlak w Szadowie Pańskim z 2 poł. XIX w.

Aktywna rekreacja

Gmina na swoim obszarze posiada bardzo malownicze tereny, które znajdują się w jej północnej części na terenach Złotogórskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, gdzie Nadleśnictwo Turek zorganizowało kilka turystycznych tras rowerowych i pieszych: „Bogdałów”, „Zdrojki” oraz Dydaktyczny szlak rowerowy „Panorama”. W okolicach Obrębizny i Grabieńca wyznaczone są również szlaki dla pieszej turystyki, których trasy biegną poprzez pagórkowate tereny lasów i pól uprawnych, prowadzące do miejsc związanych z historią, m.in. do pomnika żołnierzy AK z oddziału Groźny, czy cmentarza cholerycznego.

Na terenie Gminy Turek aktywnie wypoczywać mogą wielbiciele jazdy konnej, których zachwycą miejscowe stadniny i tereny przeznaczone pod jeździectwo.

Uroczystości gminne

Gmina dąży w swoich działaniach do integracji społeczności i zwiększenia poczucia przynależności do wspólnoty. Jedną z form integracji mieszkańców są imprezy, w których chętnie i licznie uczestniczą całe pokolenia mieszkańców:

• Dożynki Gminne (sierpień)
  • Zawody sportowo-pożarnicze (czerwiec/lipiec)

wiecej zdjęć: