Władysławów

Gmina Władysławów

Strona glówna / Gminy / Władysławów / Gmina Władysławów

Położenie

Gmina Władysławów położona jest we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, w pasie nizin zwanych Krainą Wielkich Dolin, na trasie przebiegającej autostrady A-2 i sąsiadująca z gminami: Kościelec, Brudzew, Turek, Krzymów i Tuliszków.

Atrakcje turystyczne

Znaczny potencjał dla rozwoju turystyki i agroturystyki Gminy Władysławów stanowią jej warunki przyrodnicze oraz zasoby dziedzictwa kulturowego. Większość obszaru gminy Władysławów doskonale nadaje się do uprawiania turystyki - rajdów pieszych i rowerowych. Przez gminę przebiegają zarówno szlaki piesze: Zielony i Niebieski, jak i rowerowe, które częściowo stanowią szosy asfaltowe, a pozostałe to drogi polne i leśne o nawierzchni nieutwardzonej, prowadzące przez piękne bory sosnowe, lasy mieszane i wysokie wzniesienia.

Walory przyrodnicze

Większość gminy obejmują granice Złotogórskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, gdzie można spotkać rzadką i chronioną Carlina acaulis, czyli dziewięćsił bezłodygowy, a także bluszcz pospolity, rojnik i kosaciec syberyjski. Na dużą uwagę zasługuje też widłak torfowy, zwany też spławnym, najmniejszy z widłaków występujących w Polsce o wysokości sięgającej zaledwie 10 cm. Lasy są siedliskiem wielu gatunków zwierząt, wśród których spotkać można m.in. dzika, lisa, sarnę, kunę ryjówkę aksamitną i wiewiórkę. Ogromne połacie lasów stanowią również raj dla grzybiarzy i zbieraczy jagód.

Obiekty zabytkowe

Na terenie gminy można spotkać wiele atrakcyjnych pod względem turystycznym obiektów historycznych i zabytkowych. Do najciekawszych można zaliczyć:

• XVI wieczny Kościół pw. św. Michała Archanioła w Russocicach
  • Klasycystyczna plebania z 1836 roku
  • Wybudowany w 1782 roku z środków fundacji Rafała Gurowskiego, kasztelana przemęckiego, drewniany Kościół pw. Narodzenia Matki Boskiej w Wyszynie
  • Zbudowany w stylu neoklasycystycznym z charakterystycznym tympanonem Kościół ewangelicki z 1872, obecnie Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie
  • Rokokową figurę św. Jana Nepomucena z 1751 roku zlokalizowaną we Władysławowie
  • XVIII-wieczna figura św. Wawrzyńca w Wyszynie
  • Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Kunach
  • Późnogotycka XVII-wieczna murowana dzwonnica
  • Domki tkaczy z przełomu XVIII i XIX wieku we Władysławowie
  • Wyszyna – ruiny renesansowego zamku magnackiego.

Integracja społeczności

Wydarzenia kulturalne i sportowe, z których słynie gmina, to:

• Trial Motocyklowy organizowany w maju każdego roku
  • Dni Władysławowa - organizowane w ostatni weekend czerwca
  • Święto Pieczonego Ziemniaka na Tarnowskim Młynie - Wrzesień
  • Streetball Władysławów - Zawody ulicznej koszykówki - lipiec
  • Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy - maj.

wiecej zdjęć: