Niezłe ziółko, czyli tradycje zielarskie na Ziemi Tura

04/03/2019
Niezłe ziółko, czyli tradycje zielarskie na Ziemi Tura

Projekt grantowy: „Niezłe ziółko, czyli tradycje zielarskie na Ziemi Tura”

Budowanie tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.

Zwiększenie poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty

Kultywowanie tradycji regionu (warsztaty rękodzieła, kulinarne, śpiewu białego, wpisanie potraw na listę produktów regionalnych, wystawy rękodzieła, zagrody edukacyjne, wymiana dobrych praktyk, skanseny, wydarzenia artystyczne, teatr obrzędów)

Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowane w LSR, szczególnie w analizie SWOT problemy. W LSR zdiagnozowano, iż obszar LGD, pomimo swojego ogromnego potencjału posiada nie tylko słabą ofertę kulturalną, ale również  słabo znane i wypromowane elementy tradycji obszaru TUR-a. Do słabych stron dodatkowo można zaliczyć m.in.  niewielką liczbę działań w zakresie form aktywizacji czy  brak przywiązania młodzieży do lokalnej tradycji i kultury, odpływ młodzieży ze wsi. Również istotne w kontekście niniejszego projektu grantowego jest słabe przenikanie tradycji i kultury ze starszych pokoleń na młodsze . Realizacja operacji przyczyniła się do zniwelowania wpływu ww. słabych stron na obszar LGD oraz spowodowała wzrost zainteresowania tradycjami terenu LGD wśród różnych grup społecznych – kobiet młodych, dorosłych i seniorów. Dzięki operacji zapoczątkowane zostało przenikanie tradycji ze starszych pokoleń na pokolenia młodsze. Jednocześnie zniwelowanie słabych stron nastąpiło poprzez wykorzystanie mocnych stron obszaru LGD tj. silnie zakorzenionych tradycji kulinarnych  – poprzez organizację warsztatów zielarskich. W projekcie grantowym wykorzystane zostały również ośrodki bardziej rozwinięte (szkolenia wyjazdowe, współpraca z doświadczonymi osobami), w celu umożliwienia mieszkańcom obszarów wiejskich LGD skorzystania z dobrodziejstw na co dzień dostępnych jedynie w aglomeracjach miejskich. Poprzez realizację zadań poprawiła się dostępność do ciekawych form spędzania czasu wolnego. Dodatkowo dzięki realizacji grantu uczestnicy podnieśli swoją wiedzę.

Zakres realizacji operacji obejmował organizację 3 – dniowych warsztatów w Ziołowym Zakątku w Korycinach wraz z noclegiem i transportem. Pierwszy wykład dotyczył poznania roślin leczniczych i trujących w naturze, terapii leczniczych, suszenia ziół, ekstraktów, naparów, nalewek w ziołolecznictwie, uprawy roślin kosmetycznych, przyprawowych, leczniczych, dietetycznych i metod przechowywania ziół i wybranych aktów prawnych. Natomiast drugi warsztat dotyczył poznania sposobów wykorzystania ziół w kuchni i ich prozdrowotnego wykorzystania oraz przedstawienia praktyczne wykorzystanie korzeni, liści, kwiatów i nasion różnych ziół, nawet tych, które są mniej popularne w kuchni. Ponadto trzeci dzień warsztatów obejmował poznanie tradycji stosowania ziół dla zdrowia i urody oraz przygotowanie ziołowych mieszanek prozdrowotnych, a także naturalnych kosmetyków (np. mydeł, szamponów). Następnie został zorganizowany wykład przeprowadzony przez etnologa pochodzącego z obszaru LGD. Ukierunkowany był na tradycje zielarskie na naszym obszarze oraz na wykorzystywanie ziół w kuchni i ziołolecznictwie. W ramach projektu na podstawie kart zgłoszenia, w których zostały zawarte tradycyjne przepisy z wykorzystaniem ziół zostały przeprowadzone badania etnobotaniczne i etnograficzne, dzięki którym zostały wyłonione trzy przepisy (barszcz biały na króliku, podczos, pyrczok),  które  zostały wysłane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z zamiarem wpisania ich na listę produktów tradycyjnych. Badania oraz przygotowanie wniosku o wpis zostały zlecone osobie zajmującej się tego typu przedsięwzięciami. Potrawy zawarte we wniosku oczekują na wpis na listę. Dodatkowo na podstawie nadesłanych receptur i przepisów wydany został Zielnik w formie drukowanej i skróconej (będącej zapowiedzią publikacji książkowej), który został rozdystrybuowany dzięki uprzejmości LGD pośród członków stowarzyszenia oraz w siedzibie Fundacji. Materiałem wyjściowym do jego opracowania były zarówno przesłane podczas rekrutacji przepisy, jak i materiał opracowany przez etnologa. W zakres operacji wchodził również zakup laptopa wraz z oprogramowaniem systemowym i użytkowym.

Grantobiorca: Fundacja ze Smakiem

Termin realizacji: 1.07.2018 – 30.11.2018