Projekt grantowy: „Poprawa lokalnej przestrzeni publicznej w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców ”
Cel ogólny LSR:
Budowanie tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.
Cel szczegółowy LSR:
Zwiększenie integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnej
Przedsięwzięcia LSR:
Rozwój infrastruktury rekreacyjno – wypoczynkowej sprzyjającej integracji międzypokoleniowej
Uzasadnienie zgodności operacji z celami LSR:
Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowane w LSR, szczególnie w analizie SWOT, problemy. W LSR zdiagnozowano, iż główną problematyką na obszarze LGD jest brak atrakcyjnych miejsc kompleksowo urządzonych pod kątem spędzenia wolnego czasu, w tym również dla członków rodzin. Dodatkowo brak jest ofert spędzenia wolnego czasu w oparciu o lokalne zasoby. Celem projektu grantowego jest zbudowanie tożsamości lokalnej wśród mieszkańców obszaru LGD i zachęcenie do wspólnego spędzania czasu. W ten sposób zostaną zacieśnione zostaną więzi społeczności lokalnej, starsze pokolenie nawiąże kontakt z młodszym, co w dalszej kolejności przyczyni się do integracji międzypokoleniowej.
Zakres realizacji:
Celem operacji była budowa tożsamości lokalnej oraz zwiększenie integracji międzypokoleniowej i społecznej. Jej przeprowadzenie umożliwia korzystanie z siłowni zewnętrznej, gier plenerowych i urządzeń małej architektury przez mieszkańców miejscowości Waliszewice, gminy Goszczanów, gmin ościennych, a także wszystkich zainteresowanych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. Uroczyste otwarcie siłowni miało miejsce 28 kwietnia 2019 roku i połączone było z promocją książki pt. „Waliszewice w historii i wspomnieniach”, na którą przybyło ok. 400 osób.
Promocja obiektu sportowo – rekreacyjnego prowadzona będzie w portalach społecznościowych i na lokalnych stronach internetowych, a także w tradycyjny sposób wśród lokalnej społeczności (kurenda, spotkania wiejskie). W rezultacie realizacji operacji promowane będzie miejsce rekreacji i sportu. Przyczyni się ona do ocalenia od zapomnienia dziedzictwa lokalnego (dawny obiekt sportowy), a także do rozwoju i promocji kultury lokalnej. Wykazane działania jednoznacznie wpisują się w budowanie tożsamości lokalnej, która przyczyni się do zwiększenia integracji międzypokoleniowej w społeczności lokalnej.
Wszystkie w/w działania wynikają wyłącznie z zamiaru poprawy jakości życia mieszkańców, możliwości zmiany stylu życia na zdrowszy, który ograniczy problem otyłości zarówno u dorosłych jak i u dzieci, jak również promowania aktywności fizycznej.
Grantobiorca: Stowarzyszenie Innowatorów Wsi
Termin realizacji: luty 2019 – maj 2019
Miejsce realizacji: gmina Goszczanów
Kwota pomocy: 41 904, 00 zł