Projekt grantowy: „Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt czyli tradycje rolnicze ZSR CKP w Kaczkach Średnich spisane na sześćdziesięciu stronach”
Cel ogólny LSR:
Budowanie tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.
Cel szczegółowy LSR:
Zwiększenie poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty
Przedsięwzięcia LSR:
Kultywowanie tradycji regionu (warsztaty rękodzieła, kulinarne, śpiewu białego, wpisanie potraw na listę produktów regionalnych, wystawy rękodzieła, zagrody edukacyjne, wymiana dobrych praktyk, skanseny, wydarzenia artystyczne, teatr obrzędów)
Uzasadnienie zgodności operacji z celami LSR:
Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowane w LSR, szczególnie w analizie SWOT problemy. W LSR zdiagnozowano, iż obszar LGD, pomimo swojego ogromnego potencjału posiada nie tylko słabą ofertę kulturalną, ale również słabo znane i wypromowane elementy tradycji obszaru LGD. Do słabych stron dodatkowo można zaliczyć m.in. brak przywiązania młodzieży do lokalnej tradycji i kultury, odpływ młodzieży ze wsi. Również istotne w kontekście niniejszego projektu grantowego jest słabe przenikanie tradycji i kultury ze starszych pokoleń na młodsze . Realizacja operacji przyczyniła się do zniwelowania wpływu ww. słabych stron na obszar LGD oraz spowodowała wzrost zainteresowania tradycjami terenu LGD wśród różnych grup społecznych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dzięki operacji zapoczątkowane zostało przenikanie tradycji ze starszych pokoleń na pokolenia młodsze. Ponadto realizacja operacji miała na celu odwołanie się do tradycji lokalnych i obrzędów rolniczych.
Zakres realizacji:
Zakres realizacji operacji obejmował wydanie publikacji z okazji 60-lecia szkoły ZSR w Kaczkach Średnich w ramach kultywowania tradycji rolniczych szkoły. Opracowanie merytoryczne oraz redakcja zostały zlecone osobie, posiadającej wiedzę nt. historii szkoły, dysponującej materiałami i kontaktami do absolwentów oraz kadry nauczycielskiej z lat minionych. Wydana monografia dotyczy losów szkoły i ludzi z nią związanych. Dla absolwentów publikacja jest nicią wiążącą z regionem tureckim, z jego historią i tradycjami. Natomiast młodym ludziom ma przybliżyć sylwetki tych, którzy kształtują obecnie wizerunek powiatu, a wcześniej zasiadali w ławach szkolnych w Kaczkach. Ponadto uzmysławia, iż każdy z nich może osiągnąć sukces w życiu, stać się znana postacią, zrealizować swoje pasje. Monografia została rozdystrybuowana w bibliotekach znajdujących się na obszarze działania LGD oraz podczas uroczystości obchodów rocznicowych szkoły.
Grantobiorca: Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSR w Kaczkach Średnich na rzecz Rozwoju Szkoły i Środowiska Lokalnego
Termin realizacji: 1.07.2018 – 31.10.2018
Miejsce realizacji: Kaczki Średnie- gmina Turek
Kwota pomocy: 5 890,00 zł