04/03/2019

Projekt grantowy: „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez wydanie i promocję kultywujących tradycje wielkanocne parafii Dobra”

Budowanie tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.

Zwiększenie poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty

Kultywowanie tradycji regionu (warsztaty rękodzieła, kulinarne, śpiewu białego, wpisanie potraw na listę produktów regionalnych, wystawy rękodzieła, zagrody edukacyjne, wymiana dobrych praktyk, skanseny, wydarzenia artystyczne, teatr obrzędów)

Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowane w LSR, szczególnie w analizie SWOT problemy. W LSR zdiagnozowano, iż obszar LGD, pomimo swojego ogromnego potencjału posiada słabo znane i wypromowane elementy tradycji obszaru LGD. Do słabych stron dodatkowo można zaliczyć m.in. brak przywiązania młodzieży do lokalnej tradycji i kultury, odpływ młodzieży ze wsi. Również istotne w kontekście niniejszego projektu grantowego jest słabe przenikanie tradycji i kultury ze starszych pokoleń na młodsze . Realizacja operacji przyczyniła się do zniwelowania wpływu ww. słabych stron na obszar LGD oraz spowodowała wzrost zainteresowania tradycjami terenu LGD wśród różnych grup społecznych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dzięki operacji zapoczątkowane zostało przenikanie tradycji ze starszych pokoleń na pokolenia młodsze. Ponadto realizacja operacji miała na celu odwołanie się do tradycji lokalnych i obrzędów wielkanocnych. Ponadto grant miał na celu budowanie wizerunku gminy Dobra poprzez określenie jej tożsamości wykorzystując walory historyczne, kulturowe, krajoznawcze i społeczne.

Zakres realizacji operacji obejmował opracowanie oraz wydanie zestawu zawierającego dwie publikacje, z których jedna miała charakter monografii pt.: „Tradycje wielkanocne parafii Dobra. TURKI – STRAŻ GROBU PAŃSKIEGO”, natomiast druga miała formę albumu z fotografiami opatrzonymi opisowym komentarzem pt.: „Tradycje wielkanocne parafii Dobra. PROCESJA EMAUS”. Informacje zawarte w publikacji dotyczyły charakterystycznych i wyjątkowych na skalę Polski tradycji wielkanocnych, o których powstały reportaże telewizyjne i medialne przekazy podkreślające ich specyficzny charakter. Celem wydania w/w publikacji było zachowanie tego dorobku i utrwalenie go dla przyszłych pokoleń, tak żeby wiedza o tej tradycji nie zanikła tylko w ustnym przekazie. Ponadto w/w publikacje są niezwykle cenne nie tylko dla parafii Dobra, ale także ważne dla gminy Dobra. Dodatkowo dla tak ważnych obchodów świąt chrześcijańskich NGO pokazało tło w postaci charakterystyki gminy Dobra, opisy przyrody, historię gminy oraz promocję zabytków i istniejących atrakcji kulinarnych na terenie gminy. Powyższe publikacje zostały bezpłatnie rozdystrybuowane przez Urząd Miejski w Dobrej, Miejską Bibliotekę Publiczną, w Dobrej, Zespoły Szkolno – Przedszkolne, Centrum Kultury w Dobrej, parafię rzymskokatolicka w Dobrej oraz Stowarzyszenie LGD T.U.R.

Grantobiorca: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej

Termin realizacji: 23.07.2018 – 30.11.2018