„ZDROWIE DLA POKOLEŃ”

26/01/2022

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt grantowy : „ZDROWIE DLA POKOLEŃ”

Budowanie tożsamości lokalnej oraz włączenie społeczne na obszarze działania Turkowskiej Unii Rozwoju- T.U.R.

Zwiększenie integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnej

Przedsięwzięcie  LSR: Rozwój kompleksowych ofert na rzecz integracji międzypokoleniowej

ze szczególnym uwzględnieniem członków rodzin

Projekt wpisał się w cel ogólny, ponieważ przyczynił się do budowania lokalnej tożsamości związanej z zdobywaniem wiedzy na temat dziedzictwa kulinarnego regionu, w tym także opartego na roślinach z okolicznych łąk. Projekt przyczynił się do zacieśnienia współpracy między przedstawicielami różnych pokoleń. Realizacja warsztatów umożliwiła zdobycie nowej wiedzy oraz świadomości w zakresie aspektów środowiskowych i przyczyniających się do ochrony zdrowia ludzi.

Operacja jest zgodna z celami LSR dla projektu grantowego. Realizacja operacji bezpośrednio i pośrednio przyczyniła się do budowania tożsamości lokalnej mieszkańców obszaru Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. Miejsce realizacji operacji znajduje się na terenie LGD.

Pierwszym krokiem był zakup wyposażenia niezbędnego do przeprowadzenia pokazu inauguracyjnego oraz organizacji warsztatów kulinarnych.

Kolejnym zadaniem była organizacja warsztatów ekologicznych ‘Czarne złoto” czyli ekologia w ogrodzie, w domu i rolnictwie. Osoby uczestniczące w spotkaniu bardzo dużo dowiedziały się na temat bioodpadów i prawidłowego kompostowania odpadków.

Następnie zorganizowano warsztaty kulinarne  dla trzech grup – kobiety, mężczyźni oraz dzieci i młodzież. Poprzez ww. warsztaty zintegrowano pokolenie młodszych i starszych mieszkańców aby zwrócić uwagę na zanikające tradycje kulinarne. Kobiety w różnej grupie wiekowej piekły ciasta na bazie warzyw, mężczyźni przygotowywali potrawy kuchni regionalnej dawnych lat natomiast młodzież stworzyła zdrowe desery i koktajle.

Kolejny etap to wykład połączony z pokazem kulinarnym oraz degustacją, który prowadziła znawczyni kuchni staropolskiej, zajmująca się historycznymi i współczesnymi aspektami kuchni regionalnej  i staropolskiej właśnie. Wszystko to, działo się pod hasłem „Wielkopolski stół. Tradycja i nowoczesność”. Niepodważalne smaki znane wszystkim doskonale, zostały na nowo zaprezentowane i w pozytywny sposób zaskoczyły wszystkich zebranych gości.

Ostatnia część projektu to Piknik integracyjny podsumowujący projekt. Zostały na nim zaprezentowane efekty nauki młodzieży, kobiet i mężczyzn.

Grantobiorca: Ochotnicza Straż Pożarna w Krwonach

Termin realizacji: lipiec – październik 2021