BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ RĘKODZIEŁA PT. „PIERWSZA GWIAZDKA” 2022

12/12/2022
BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ RĘKODZIEŁA PT. „PIERWSZA GWIAZDKA” 2022

Stowarzyszenie „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” wraz z Gospodarzem Gminą Dobra zorganizowali tegoroczny Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła pt. „Pierwsza Gwiazdka”, który odbył się na miejskim targowisku „Mój rynek” w Dobrej w sobotę 10 grudnia w godz. 12:00-18:00 i w niedzielę 11 grudnia w godzinach od 10:00 do 18:00.

Podczas Kiermaszu Organizator wraz z Gospodarzem zorganizowali następujące wydarzenia towarzyszące:

„Fabryka Gwiazd” – bożonarodzeniowy kiermasz rękodzieła, potrawy i produkty od przedsiębiorców i organizacji pozarządowych;

Podążali za Gwiazdą” – pochód Gwiazdek z Gwiazdorem;

„Aleja Gwiazd” – występy artystyczne oraz koncert kolęd, pastorałek, piosenek dzieci   ze szkół Gospodarza i zespołów z obszaru działania Organizatora;

„Gwiazda Roku” – rozstrzygnięcie konkursu na najaktywniejszego działacza lokalnego z obszaru działania Organizatora;

„Gwiazda wieczoru” – występ lokalnej Gwiazdy;

„Gwiazdka do nieba” – wysłanie Gwiazdy z życzeniami do nieba.

Sobota 10.12.2022r.

„Fabryka Gwiazd”– na kiermaszu wystawili się lokalni rękodzielnicy:

Gmina Brudzew: Zenon Prużyński, Piotr Staszak, Jakub Staszak, Monika Susło

Gmina Dobra: Katarzyna Raźniewska, Konrad Grabowski, Dom Pomocy Społecznej w Skęczniewie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Żeronicach

Gmina Goszczanów: Joanna Janicka

Gmina Kawęczyn: Wiktor Grzybowski, Katarzyna Podkowska

Gmina Kościelec: Barbara Wawrzyniak

Gmina Malanów: Środowiskowy Dom Samopomocy w Miłaczewie

Gmina Przykona: Edyta Skiba, KGW w Przykonie

Gmina Turek: Dorota Kośla, Piotr Jaros, Emilia Sylwestrzak, Katarzyna i Dominika Kusz, Angelika Niespodziańska

Miasto Turek: Maria Bukowiecka, Sylwia Gruszczyk, Halina Guzik, Agnieszka Bącała, Maria Jarek

Gmina Władysławów: Anna Pięciak, Katarzyna Andrzejewska

Spoza obszaru: Bożena Witkowska, Dawid Goral „Alpakotela”

W sobotę gastronomicznie zadbali o nas: KGW w Rzymsku, KGW w Potworowie „Potworowianki”, KGW w Strachocicach Kolonii „Truskaweczki”, Stowarzyszenie „Żuki dla przyszłości”, Spółdzielnia Socjalna „Powrócisz Tu”, natomiast KGW w Gąsinie przygotowało świąteczną ściankę do zdjęć.

Niedziela 11.12.2022r.

W niedzielę gastronomicznie zadbali o nas: KGW w Rzymsku, KGW w Potworowie „Potworowianki”, KGW w Strachocicach Kolonii „Truskaweczki”, Stowarzyszenie „Żuki dla przyszłości”, Spółdzielnia Socjalna „Powrócisz Tu”, KGW w Mikulicach, KGW w Rzechcie „Słoneczniki”, KGW w Żeronicach, KGW w Linnym „Przy Stawie”, KGW w Długiej Wsi, KGW w Czajkowie, KGW w Ostrówku „Pod Lasem”, KGW w Miłkowicach, Bar „Bajka u Karoliny”, KGW w Żdżarach „Donatanki”, a Stowarzyszenie „DOBRA – NASZA” udekorowaŁO domek Mikołaja, w którym najmłodsi mogli sobie wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Podążali za Gwiazdą”

W Wielkopolsce z tradycjami świątecznymi nieodzownie związany jest Gwiazdor, który pojawił się również w Gmina Dobra Wielkopolska i poprowadził pochód Gwiazdeczek, który spod hali widowiskowej wyruszył na Pl. Wojska Polskiego, by wspólnie z burmistrzem Tadeuszem Geblerem zaświecić lampki na choince. Następnie pochód udał się na targowisko miejskie „Mój rynek”, gdzie odbywał się Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła pt. „Pierwsza Gwiazdka”. Na trasie pochodu dzieci rozdawały przechodniom i uczestnikom kiermaszu gwiazdki z noworocznymi życzeniami. Gwiazdora na scenie powitały dzieci utworem „Świeć gwiazdeczko mała świeć”, a sam Gwiazdor hojnie obdarował dzieci cukierkami.

Koncert „Aleja Gwiazd”

Koncert „Aleja Gwiazd” został otwarty przez Organizatora Prezes Stowarzyszenia „Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R” Magdalenę Ciołek i przez Gospodarza Burmistrza Miasta i Gminy Dobra Tadeusza Geblera. Koncert poprowadziła Kinga Trzmielewska.

Rozstrzygnięcie konkursu „Gwiazda Roku”

Na kiermaszowej scenie rozstrzygnięto tegoroczny konkurs na „Gwiazdę Roku” i wręczono nagrody.
Konkurs skierowany był do działaczy lokalnych, aktywistów, liderów, społeczników działających na obszarze działania Turkowska Unia Rozwoju. Do konkursu zgłoszono 10-cioro społeczników:
Gmina Brudzew
Ryszard Kaszyński
Gmina Dobra Wielkopolska
Przemysław Dąbrowski
Gmina Kawęczyn
Jarosław Król
Jarosław Pasik
Marcin Mazurek
Sylwester Dzikowski
Urząd Gminy Kościelec
Mariola Szkudlarek
Gmina Przykona
Małgorzata Zawada
Gmina Turek
Kinga Trzmielewska
Gmina Władysławów
Bartłomiej Wiśniewski
Tytuł „Gwiazda Roku” 2022 uzyskał społecznik Przemysław Dąbrowski z Gminy Dobra.
Wyróżniono również społeczniczkę Kingę Trzmielewską z Gminy Turek.
Podziwiamy Państwa zaangażowanie, oddanie, otwartość i poświęcenie dla Waszych społeczności lokalnych.
Serdecznie dziękujemy – Panu Tomaszowi Rosińskiemu właścicielowi Restauracji Vega z Długiej Wsi – Sponsorowi Głównemu oraz sponsorom: Panu Zbigniewowi Smolińskiemu właścicielowi Zakładu Mięsnego Smoliński w Długiej Wsi oraz Spółdzielni Socjalnej POWRÓCISZ TU z Turku, z siedzibą w Krwonach za ufundowanie nagrody pieniężnej.
Kolęda włodarzy

Włodarze gmin członkowskich LGD „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” w składzie od lewej: Karol Mikołajczyk – wójt Gminy Turek, Jan Nowak – wójt Gminy Kawęczyn, Ireneusz Augustyniak – wójt Gminy Malanów, Tadeusz Gebler – burmistrz Dobrej, Cezary Krasowski – wójt Gminy Brudzew, Mirosław Broniszewski – wójt Gminy Przykona wspólnie zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Kiermasz zakończono „Gwiazdką do nieba”. Zapalono zimne ognie i prezes Stowarzyszenia „Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R” Magdalena Ciołek złożyła uczestnikom kiermaszu świąteczne i noworoczne życzenia.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".