Bramy „Zaczarowanego ogrodu” zostały otwarte

03/10/2018
Bramy „Zaczarowanego ogrodu” zostały otwarte

 

W dniach 24-26 września 2018 r. wizytą w Czechach rozpoczęliśmy nasz projekt. Pomysł na jego realizację zrodził się już przed kilkoma laty, kiedy to odwiedzając naszych partnerów w ramach międzynarodowego projektu współpracy mogliśmy podziwiać pierwsze efekty realizowanej przez nich inicjatywy dotyczącej przywracania starych odmian drzew owocowych. Już wtedy z podziwem przysłuchiwaliśmy się doświadczeniom czeskiej lokalnej grupy działania MAS OPAVSKO, wtedy też mogliśmy zobaczyć efekty ich kilkuletniej pracy z tym związanej w postaci nowo posadzonych drzewek w miejscowości Razova. Jednak dopiero ostatnia wizyta w ramach operacji własnej pn.: „Zaczarowany ogród” unaoczniła nam efekty ośmioletniej pracy tamtejszej społeczności oraz dostarczyła wiedzy, która pozwoli nam zaadaptować pomysł na nasz obszar.

Nasi czescy przyjaciele dzięki wieloletniemu zaangażowaniu społeczności rejonu Opavy i Nisky Jesenik oraz liderowi całego projektu – Radimowi Lokoc, odpowiedzialnemu za cały projekt dokonali inwentaryzacji blisko 300 odmian drzew owocowych: śliw, jabłoni, czereśni, gruszy. Wśród nich zaszczepionych zostało z pobranych zrazów z drzew okolicznych gospodarzy 150 drzew, choć liczba posadzonych drzew jest znacznie większa!

Uczestnicy warsztatów, a byli nimi uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich wraz z opiekunem Panem Dariuszem Statuckim, miłośnicy tradycji i natury – na co dzień współpracujący z naszym Stowarzyszeniem oraz przedstawicielki LGD, mieli okazję nie tylko odwiedzić miejsca, gdzie zostały posadzone drzewa, ale także zobaczyć jak powstają z ich owoców pyszne soki w tłoczni i zakładzie przetwórstwa. Niezwykle ciekawe były miejsca, gdzie Czesi sadzą owocowe drzewa – obok tradycyjnych sadów, drzewka te sadzi się w ogólnodostępnych miejscach, tworząc aleje drzew owocowych, czy wzdłuż dróg. Tym samym owoce są dostępne dla mieszkańców, według potrzeb. Niewątpliwie dużym ułatwieniem w dotarciu do wybranego drzewka owocowego jest aplikacja internetowa, umożliwiająca zlokalizowanie poszczególnych gatunków i odmian na mapie. Co ważne Czesi dokonując inwentaryzacji drzew – stworzyli ich bazę w Excelu, dzięki czemu tworzą „mapę” drzewostanów, zawierającą informacje m.in. o gatunku, odmianie, miejscu położenia, stanie drzewa, z którego pobrany został zraz, smak owocu, jego barwa, wykonują materiał fotograficzny.

Dodatkowymi atrakcjami podczas wizyty w Czechach były ponadto – odwiedziny w niewielkiej, rodzinnej firmie zajmującej się przetwarzaniem owoców na konfitury, soki, powidła, gdzie ciekawostką była m.in. niewielka pasieka zlokalizowana na dachu budynku, znajdującego się w centrum miasta oraz wizyta w tamtejszej rolniczej szkole średniej. Ta ostania zachwyciła nie tylko przedstawicieli naszej szkoły z Kaczek Średnich, ale i pozostałych uczestników wyjazdu. Do szkoły obecnie uczęszcza 350 uczniów. Jest to druga pod względem wielkości szkoła w Czechach, a jej tradycje sięgają 1920 roku! Wrażenie zrobił na nas rozmiar i rozmach z jakim działa. Same budynki zlokalizowane są na 12 ha, ale część uprawna to 550 ha. W szkole kształci się w praktycznych zawodach: rolnika, florysty zootechnika przez 3 lata. Zlokalizowane jest tam także liceum. Uczniowie w godzinach dopołudniowych mają zajęcia praktyczne w gospodarstwie, sadzie na polu. Przy szkole bowiem działa także prężnie działające, niezwykle zadbane gospodarstwo. O rozmiarze i działalności szkoły świadczy chociażby liczba ciągników, którym dysponuje szkoła – 15 sztuk, nowoczesnych i znanych w rolnictwie marek. Dyrektor szkoły zarządza nią już od 16 lat, zaś od 4 lat prowadzi przyszkolne gospodarstwo. Na terenie szkoły znajduje się też restauracja, stadnina koni oraz uprawia się wierzbę energetyczną. Niebawem w jednym z budynków powstanie terrarium. Abiturienci szkoły są cenionymi na terenie Czech specjalistami, którzy cieszą się dużym uznaniem nie tylko w gospodarstwach, ale także w przedsiębiorstwach.

Warsztaty poprowadzili dla nas Pani Petra Chroustova z Lokalnej Grupy Działania – MAS OPAVSKO oraz Radim Lokoc – koordynator projektów dotyczących przywracania starych odmian drzew owocowych.

Przed nami wiele pracy. Mamy świadomość, że czas i budżet projektu nie pozwolą dorównać rozmachowi projektu czeskiego, niemniej determinacja w nas duża. Do naszego projektu przyłączyła się szkoła średnia z Kaczek Średnich, mamy także zaangażowanych przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania oraz ludzi, dla których temat tradycji i ekologii jest ważny i wart poświęcenia czasu, by w przyszłości – z rodzinami, móc cieszyć się smakiem dzieciństwa i babcinych konfitur.

Jeszcze w październiku (19-go) odbędzie się warsztat prowadzony przez dr Rutkowskiego z poznańskiego uniwersytetu, poświęcony starym odmianom drzew owocowych występujących w naszym województwie. Kolejne to – dotyczące rozpoznawania odmian w terenie, pobierania zrazów, szczepienia. W ramach projektu przewidziano także organizację konferencji oraz wzorem partnerów z Czech – wydanie publikacji zawierającej opis zinwentaryzowanych na naszym obszarze gatunków i odmian drzew owocowych. Elementem finalnym będzie wspólne – uczestników projektu i mieszkańców, posadzenie zaszczepionych drzew w „Zaczarowanym ogrodzie” w Krwonach (gdzie od wiosny przyszłego roku znajdować się będzie siedziba Stowarzyszenia, Spółdzielni „Powrócisz tu” oraz Fundacji ze Smakiem). Jak na zaczarowany ogród przystało – nie zabraknie w nim również pszczół.

Wszystkich zainteresowanych niniejszą tematyką, chcących przyłączyć się do naszej inicjatywy – zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

 

Magdalena Ciołek

 • DSC_0415
 • DSC_0429
 • DSC_0417
 • DSC_0419
 • DSC_0112
 • DSC_0424
 • DSC_0114
 • DSC_0149
 • DSC_0146
 • DSC_0155
 • DSC_0129
 • DSC_0152
 • DSC_0156
 • DSC_0162
 • DSC_0163
 • DSC_0171
 • DSC_0181
 • DSC_0172
 • DSC_0188
 • DSC_0195
 • DSC_0205
 • DSC_0206
 • DSC_0201
 • DSC_0221
 • DSC_0222
 • DSC_0228
 • DSC_0283
 • DSC_0245
 • DSC_0290
 • DSC_0293
 • DSC_0297
 • DSC_0301
 • DSC_0315
 • DSC_0325
 • DSC_0330
 • DSC_0331
 • DSC_0337
 • DSC_0354
 • DSC_0357
 • DSC_0366
 • DSC_0370
 • DSC_0385
 • DSC_0391
 • DSC_0396
 • DSC_0399
 • DSC_0403
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".