Gościliśmy grupę z Serocka

13/10/2022
Gościliśmy grupę z Serocka

Inspirujemy innych!

Zorganizowaliśmy wizytę studyjną. W dniach 6-7 października odwiedziła nas liczna grupa z Urzędu Miasta Serock. Uczestnicy odwiedzili największą w Europie hodowlę karpi Koi, która od kilkunastu lat działa w gminie Kawęczyn. Uczestnikom zaimponowała rozległa przestrzeń mieszcząca kilkadziesiąt stawów a także fakt, iż firma Yoshikigoi jako jedyna w Polsce jest certyfikowanym producentem zwierząt odpornych na choroby. W działalność zaangażowanych jest 5 osób, a karpie wyhodowane w Chocimiu wygrywają wiele nagród na pokazach. Znacznie większe zainteresowanie karpiami Koi obserwowane jest za granicą, jednak zwierzęta są także sprzedawane w kraju. Pan Marcin Rosiak, który oprowadzał grupę, zaskoczył wszystkich informacją o bardzo wysokich cenach jakie osiągają te zwierzęta. Dzięki tej wizycie uczestnicy dowiedzieli się, że nieoczywiste pomysły na działalność mogą przynosić wiele satysfakcji.

Grupa zawitała też w progi państwa Geblerów, którzy wytwarzają podłoże do produkcji boczniaków. W tym roku firma świętuje 20 urodziny i z tej okazji uczestnicy odśpiewali gospodarzom „100 lat”. Gospodarstwo pozyskuje surowce potrzebne do produkcji grzybni z własnego gospodarstwa. Uczestnicy dowiedzieli się, że hodowla boczniaków wymaga odpowiedniej wilgotności, temperatury i nasłonecznienia. Dla niektórych z odwiedzających było to pierwsze spotkanie z boczniakami, więc tym bardziej wiedza państwa Geblerów, także nt. właściwości prozdrowotnych boczniaków, była bardzo cenna. Nie zabrakło także oczywiście degustacji pysznych flaczków z boczniaków przygotowanych przez p. Janinę. Jednak największe wrażenie na uczestnikach zrobiła niesamowita serdeczność i zaangażowanie 3 pokoleń rodziny we wspólne tworzenie biznesu, co w naszych polskich warunkach stanowi unikat. Każdy z odwiedzających będzie mógł także poczuć smak boczniaków na nowo, ponieważ gospodarze przygotowali dla uczestników produkty zaprzyjaźnionej firmy z boczniaków, wyhodowanych na podłożu państwa Geblerów. Przedstawiciele gminy i miasta Serock mogli więc zobaczyć jak działa rodzinny biznes.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Browarze Turek. Uczestnicy zostali oprowadzeni po obiekcie przez właściciela – p. Tomasza Wiatrowskiego. Ponadto mogli spróbować 3 rodzajów lokalnych piw podczas degustacji z piwowarem. Odwiedzający zasmakowali także lokalnych wyrobów wędliniarski i serów Mleczarni Turek.

Drugi dzień uczestnicy wizyty studyjnej rozpoczął się w naszej siedzibie, w Krwonach. Pani Prezes szczegółowo opowiedziała o działalności stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki produktu lokalnego a także Certyfikatu Ziemi Tura. Kolejnym punktem programu były warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, podczas których uczestnicy wykorzystywali przygotowany przez nas hydrolat do produkcji mydła. Następnie, podczas warsztatów „Naturalnie na odporność” nasi goście przenieśli się w świat ziołolecznictwa. Przygotowywali pastę na ból gardła, a także kosztowali naszych produktów na bazie kwiatów akacji, lipy, mniszka lekarskiego oraz konfitury z pędów świerku. Następnie grupa przeniosła się do Baru Spółdzielni Socjalnej „Powrócisz Tu”. Tam uczestnicy nie tylko zjedli pyszny posiłek, ale także poznali m.in. historię powstanie tej organizacji. Szefowa Baru p. Arleta Jakubowska odpowiadała uczestnikom na pytania dotyczące funkcjonowania Spółdzielni.

Finałem było podsumowanie wizyty i wręczenie uczestników produktów lokalnych – sera i piwa a także publikacji książkowych wydanych przez Turkowską Unię Rozwoju – T.U.R. Cieszymy się, że także poprzez wizyty studyjne, możemy prezentować nasz region.

                    

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".