11 listopada 2018 r. – w dniu jakże znamiennym dla naszego kraju, Ośrodek Kultury w Goszczanowie wystawił sztukę, ukazującą historię bliską sercom mieszkańców tej gminy. Mroczna, spowita tajemnicą oraz klimatami orientu historia o Turczynkach, sprowadzonych w XVII wieku do Poniatowa przez dziedzica – Stanisława Poniatowskiego, przyciągnęła do Sali OSP w Goszczanowie około dwustu widzów. Niezwykle ciekawym był pomysł jej przedstawienia bowiem w pierwszej scenie widz poznaje członków Zespołu z nad Swędrni, zgromadzonych przy obrzędowym darciu pierza. Atmosferę radości i zabawy oraz śpiew przerywają nagle dziwne odgłosy, dochodzące z oddali. To one skłaniają do wyjawienia tajemniczych i strasznych historii, ukazujących się oczom mieszkańców zjaw i duchów, dziwnych zjawisk, które dzieją się w pobliskim lesie i na polach. W ten oto sposób członkowie zespołu wyśpiewują widzom smutną historię miłości, przenosząc nas w czasy i na ziemie odległe.
W spektaklu elementy kultury muzułmańskiej przeplatają się z kulturą chrześcijan, taniec i muzyka orientu rozbrzmiewają obok goszczanowskich pieśni, sceneria ulega zmianie, wprowadzając nas w niemalże baśniowy świat.
Ten jakże barwny spektakl wyreżyserowali Małgorzata Kałędkiewicz Pawłowska oraz Marcin Trzęsowski – aktorzy teatru kaliskiego im. Wojciecha Bogusławskiego. Spod ich pióra powstał także scenariusz, oparty na historii, wierzeniach i legendach przekazywanych podczas prób przez członków Zespołu z nad Swędrni.
O oprawę muzyczną zadbała Dyrektor Ośrodka Kultury – Pani Renata Pawlak, instrumentalnie wspierana przez niezwodnego Pana Marka Ludwickiego.
Osoby, którym nie udało się zobaczyć spektaklu 11-go listopada, będą mogły zobaczyć na płycie DVD.
Warsztaty, spektakl i film zrealizowane zostały w ramach projektu grantowego pt. „Tragedia siostrzanej miłości – czyli tajemnica rodu Poniatowskich”.