Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

Kawęczyn – Dożynki z bocianem w tle

21/08/2018

Tegoroczne dożynki w Gminie Kawęczyn obfitowały w liczne wydarzenia. Zwyczajem jest organizowanie konkursu kulinarnego, dzięki któremu można podziwiać umiejętności kulinarne pań z sołectw znajdujących się na terenie gminy, a nade wszystko ich zaangażowanie i oddanie sprawie.

Podczas dożynek mogliśmy podziwiać umiejętności nowo utworzonego zespołu Kawęczyniacy, ale to co najbardziej przykuło uwagę mieszkańców i gości to piękna wystawa bociania przygotowana przez wieloletnią miłośniczkę i propagatorkę ochrony bocianów – Panią Alinę Bartosik. Można było na niej podziwiać historię działań na rzecz bocianów w gminie, oglądać zgromadzone przez Panią Alinę zdjęcia, gadżety z bocianem czy obejrzeć poświęcone temu szczególnie dla nas ważnemu ptakowi książki.

Dożynki to także konkurs wieńców dożynkowych. W tym roku za najpiękniejszy uznano ten z Tokar Pierwszych.

Dla najmłodszych nie lada atrakcję stanowiła… krowa. Można było spróbować swych sił w dojeniu jej – na szczęście (a może szkoda), nie była ona żywa.