Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

Władysławów miejscem trzech kultur

13/06/2017
Władysławów miejscem trzech kultur

We wtorek 13 czerwca 2017 roku wzięliśmy udział w wydarzeniu wieńczącym projekt realizowany przez Zespół Szkół we Władysławowie. Projekt zatytułowany był „Władysławów miejscem trzech kultur” i nawiązywał do niezwykle bogatej, wielokulturowej przeszłości Władysławowa, który dwukrotnie też w przeszłości był ośrodkiem miejskim.

Niegdyś kościoły i synagogi stanowiły centrum kulturalne ludności. Na terenie Władysławowa, oprócz ludności polskiej i pięknego zabytkowego kościoła katolickiego w Russocicach, zamieszkiwała także liczna grupa ludności niemieckiej. Obecny Gminny Ośrodek Kultury jest budynkiem dawnego kościoła luterańskiego. W miejscu gdzie teraz mieści się budynek Poczty Polskiej znajdowała się bożnica żydowska. Przed wojną Władysławów był domem dla 280 Żydów. Proporcje ludności tych trzech narodowości rozkładały się we Władysławowie mniej więcej równomiernie. Zabytkowy układ urbanistyczny runku jest śladem tej wielokulturowości, a cmentarze żydowski, ewangelicki i oczywiście katolicki są śladami życia mieszkańców naszego obszaru.

W ramach projektu młodzież szkolna mogła poznać miejsca związane z każdą z tych kultur, nawiązujące do niej kulinaria, miejsca pochówku. Młodzież zwiedziła Berlin, odwiedziła Gminę Żydowską w Łodzi gdzie spotkali się z p. Miriam Szychowską, która opowiedziała o kulturze żydowskiej. W Łodzi odwiedzili także największy w Polsce cmentarz żydowski. Częścią projektu były spotkania z regionalistą władysławowskim p. Henrykiem Trochą. Warsztaty kuchni niemieckiej poprowadziła p. Izabela Ujazdowska – nauczycielka niemieckiego. Przyjechał także p. Janusz Taborek, historyk UAM w Poznaniu, wywodzący się z Władysławowa, który poprowadził wykład nt historii Władysławowa.

Na spotkaniu, na które zostaliśmy zaproszeni została przedstawiona prezentacja, dzięki której zebrani mogli dowiedzieć się, jakiego rodzaju działania obejmował projekt. Następnie mogliśmy obejrzeć przepiękne żydowskie przedstawienie teatralne zatytułowane „Złote trzewiczki”.

Z ramienia szkoły projekt realizowały p. Beata Modrzejewska, p. Izabela Ujazdowska, p. Małgorzata Karska i p.Wiesław Kulig. Projekt został dofinansowany przez Powiat Turecki.

W spotkaniu wieńczącym projekt uczestniczyli m.in.: ksiądz parafii ewangelicko – augsburskiej w Koninie – Waldemar Wunsz, ksiądz parafii katolickiej Szymon Wiatrowski, p. Henryk Trocha – lokalny regionalista, p. Piotr Szewczyński – z-ca wójta Władysławowa, przewodnicząca Rady Rodziców i wielu innych gości, a przede wszystkim młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum.

 • panna młoda www
 • przedstawienie 4 www
 • Władysławów Trzech Kultur (2) www
 • Władysławów Trzech Kultur (4)
 • Władysławów Trzech Kultur (36) www
 • Władysławów Trzech Kultur (42) www
 • Władysławów Trzech Kultur (49) www
 • Władysławów Trzech Kultur (65) www
 • Władysławów Trzech Kultur (83) www
 • Władysławów Trzech Kultur (89) www
 • Władysławów Trzech Kultur (94)
 • Władysławów Trzech Kultur (103) www
 • Władysławów Trzech Kultur (107) www
 • Władysławów Trzech Kultur (139) www