Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

Maceraty, destylaty i intrakty

23/04/2019
Maceraty, destylaty i intrakty

W dniu 16 kwietnia w siedzibie LGD TUR odbyły się inspirujące warsztaty „Ziołowe mycie wydłuża życie”, których celem było pozyskanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu samodzielnego przygotowywania kosmetyków botanicznych. Warsztaty, w których zgodnie z założeniami projektu wzięło udział 20 uczestników (choć zainteresowanie było znacznie większe!) przeprowadzone zostały przez działające pod firmą „Panny Dziewanny” miłośniczki wszystkiego tego, czym obdarza nas natura, byśmy mogli żyć w zdrowiu – Monikę Filipak-Bączyk oraz Agnieszkę Jarząb. Na wstępie obie Panie podzieliły się swoją rozległą wiedzą na temat dobrodziejstwa płynącego z zastosowania ziół. Opowiedziały nam wiele ciekawostek dotyczących przygotowania aromatycznych kosmetyków botanicznych z wykorzystaniem dostępnych z naszych łąk i lasów surowców. Uczestników zapoznano m.in. z wieloma odmianami ziół i roślin, które często mijamy, nie dostrzegając ich i pozostając bez świadomości – jakie pozytywne skutki dla naszego organizmu, może przynieść ich stosowanie.

Wartym dodania jest fakt, iż podczas warsztatów, niezwykle aromatyczny zapach ziół pochodzący ze szklanego destylatora – unosił się w całym budynku. Panie tłumaczyły nam z jakich ziół i w jaki sposób można przygotowywać destylaty, maceraty ziołowe, które później mogą być dalej wykorzystane jako samoistny produkt lub składnik naturalnych kosmetyków – kremów, szamponów, toników etc. Uczestnikom warsztatów nie tylko zaprezentowano oraz wyjaśniono na czym polega destylacja ziół parą wodną, ale także wskazano różnicę pomiędzy maceratami na bazie alkoholu i oliwy, wskazując zarazem ich znaczenie dla „uwolnienia” mocy ukrytej w ziołach.  Podczas warsztatów natomiast wykonano żel do higieny intymnej z wywaru z szyszek olchy, organiczny krem na bazie destylatu borowinowego i olejowe maceraty ziołowe oraz szampon. Każdy z uczestników otrzymał próbki wykonanych kosmetyków oraz zaświadczenie udziału w warsztatach. Spotkanie z zielarkami Moniką i Agnieszką było dla nas ciekawym doświadczeniem i pasjonującą podróżą w głąb urokliwego świata ziół.

Warsztaty są jednym z zadań projektu ,,Rośliny nas uzdrowią”, realizowanym w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. Budowanie odpowiedzialności za dziedzictwo lokalne (w oparciu o zasoby: naturalne, kulturowe, rekreacyjne) Poddziałanie 19.2 „Wparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014– 2020.

 • DSC_0382
 • DSC_0405
 • DSC_0442
 • DSC_0386
 • DSC_0410
 • DSC_0459
 • DSC_0474
 • DSC_0485
 • DSC_0503
 • DSC_0493
 • DSC_0506
 • DSC_0515
 • DSC_0496