MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA – KARMI NASZE DUSZE I RADUJE SERCA!

17/09/2018
MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA – KARMI NASZE DUSZE I RADUJE SERCA!

W ostatni sierpniowy wieczór mieliśmy przyjemność zorganizować wydarzenie artystyczne, które pozostanie w naszych sercach na zawsze. Koncert jubileuszowy – bo o nim mowa – był ukoronowaniem tego, co przyświeca działalności naszego stowarzyszenia, to jest – ocaleniu tego, co stanowi o naszej tożsamości – naszej tradycji i rodzimej kultury oraz zaprezentowaniu artystów, dzięki którym termin „tradycja” pozostaje wciąż żywy. Koncert nie bez kozery zatytułowany został Jakie piękne jest życie, bowiem tekst ten znalazł się w wydanej przez Turkowską Unię Rozwoju – T.U.R. publikacji pn.: Ocalić od zapomnienia. Otwiera on zbiór utworów pochodzących z naszego obszaru, z których część znalazła się także na płycie, stanowiącej integralną część książki. Niezwykle miłym dla nas zaskoczeniem była inicjatywa Pana Radosława Darula – instruktora zespołu Zgoda ze Smulska, który zadeklarował chęć napisania muzyki do zawartego w książce tekstu utworu. Tym samym utwór wykonany przez Sylwię Kostrzewę i zespół Zgoda dopełnił całość koncertu. Trudno bowiem byłoby sobie wyobrazić koncert bez tytułowego utworu. I tym razem niemożliwe – dzięki uprzejmości  Pana Radosława – stało się możliwe i to w bardzo krótkim czasie! Dziękujemy!

Koncert został wszakże zorganizowany przy okazji 10-lecia działalności Stowarzyszenia, jednak stanowił on wyraz naszych marzeń, które budziły się w nas od kilku lat. Młodzi artyści, z którymi dane nam było spotkać się przy realizacji wcześniejszych inicjatyw: Milenka Chypś, Kuba Kiciński, Robert Jaworski, czy przywołana w niniejszym artykule – Sylwia Kostrzewa podjęli się wykonania utworów we własnej aranżacji z zespołami i osobami, z którymi wcześniej nie koncertowali. Był to swoistego rodzaju eksperyment, który mając na względzie dorobek ww. artystów oraz twórczość naszych zespołów – nie mógł się nie udać. Do współpracy zostały zaproszone zespoły, z którymi wcześniej stowarzyszenie TUR realizowało inne przedsięwzięcia, a mianowicie: Tradycja, Z nad Swędrni, Dobrowianki, Jarzębinki, Serenada i Zgoda. Dlatego też ich wyjściu towarzyszyła zapowiedź odwołująca się do wspólnie zrealizowanych zadań. W tym miejscu warto zauważyć, że prezentację artystów oraz zrealizowanych inicjatyw po mistrzowsku wykonali także współpracujący od lat ze Stowarzyszeniem aktorzy teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska i Marcin Trzęsowski.  Podczas koncertu nie mogło także zabraknąć Asi Gogulskiej – autorki i kompozytorki muzyki do spektaklów Lilije oraz Balladyna, która przypomniała nam utwory z obu sztuk wraz z chórem Tulibabki. Koncertowi towarzyszyły wspomnienia także w formie dźwiękowej i audiowizualnej, ukazujące fragmenty sztuk, utworów muzycznych, które znalazły się na płytach wydanych przez Stowarzyszenie, czy zarejestrowanych wywiadów z mieszkańcami w związku w wydawanymi publikacjami. Szczególnie dużo uśmiechu wywołał fragment sztuki Goszczanowskie Wesele, którego uwieńczeniem był występ zespołu Z nad Swędrni oraz propagatorki i miłośniczki folkloru Marty Barczak Cichej.

Dopełnieniem całości było miejsce, które do tak wyjątkowego wydarzenia musiało być także wyjątkowe. Dlatego też wybór padł na Gospodarstwo Agroturystyczne Wigwam Russocie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu właścicieli Martyny Zając Andrzejewskiej oraz Roberta Andrzejewskiego oraz scenerii tegoż miejsca, z którą każda inna lokalizacja nie byłaby w tym wypadku w stanie konkurować – stworzyliśmy niepowtarzalny (naszym skromnym zdaniem) klimat. Serwowane w tym miejscu dania także wpisywały się w kontekst przedsięwzięcia – były oparte na starych, wypróbowanych recepturach i sprawdzonych, naturalnych składnikach. Dla miłośników kuchni bardziej wysublimowanej, dań dietetycznych czy jarskich swe dania oferowała nasza Spółdzielnia Socjalna Powrócisz tu.

Wreszcie – dzięki mediom lokalnym mogliśmy zaprezentować naszej lokalnej społeczności nie tylko wydarzenia tamtejszego wieczoru, ale i skrót minionych lat. Dziękujemy za relacje oraz miłe słowa, które pojawiły się w mediach, także portalowi turek.net.pl za profesjonalną relację koncertu!

W wydarzeniu uczestniczyło łącznie ponad 200 osób – zaproszonych gości, włodarzy naszych gmin, zaprzyjaźnionych przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski, członków stowarzyszenia, podmiotów i osób współpracujących oraz młodych artystów i członków występujących zespołów. To właśnie oni tego wieczoru dali wyraz znaczenia tego, co jest dla naszej tożsamości niezwykle ważne – przywiązanie do tradycji i odwołanie się do naszych korzeni, a  zaangażowanie młodych wykonawców w krzewienie kultury ludowej pozwala być spokojnym, że nie odejdzie ona w zapomnienie.

Wszystkich artystom tamtejszego wieczoru oraz przybyłym gościom – serdecznie dziękujemy!

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami oraz filmem relacjonującym nasz koncert:

 

https://www.turek.net.pl/telewizja/25563-wideo-jubileuszowy-koncert-lgd-tur-na-10-lecie-istnienia

 

https://www.turek.net.pl/fotogaleria/25558-turkowskie-gwiazdy-na-jubileuszu-lgd-t-u-r-

 

https://turek24.com.pl/czas-podsumowan-lgd-turkowska-unia-rozwoju-ma-10-lat/

 

https://www.turek.net.pl/telewizja/25563-wideo-jubileuszowy-koncert-lgd-tur-na-10-lecie-istnienia

 

 • DSC01090
 • DSC01167
 • DSC01152
 • DSC01172
 • DSC01177
 • DSC01149
 • DSC01240
 • DSC01245
 • DSC01258
 • DSC01302
 • DSC01200
 • DSC01247
 • DSC01289
 • DSC01273
 • DSC01315
 • DSC01352
 • DSC01351
 • DSC01305
 • DSC01360
 • DSC01377
 • DSC01446
 • DSC01426
 • DSC06908
 • DSC01402
 • DSC06910
 • DSC06912
 • DSC01366
 • DSC06915
 • DSC06918
 • DSC06916
 • DSC00909
 • DSC00928
 • DSC00917
 • DSC00939
 • DSC00938
 • DSC00954
 • DSC00956
 • DSC00987
 • DSC00986
 • DSC00994
 • DSC01032
 • DSC01004
 • DSC01040
 • DSC01048
 • DSC01089
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".