NOC KUPAŁY 2023

20/06/2023
NOC KUPAŁY  2023

Lokalna Grupa Działania „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.” o 2013 roku pielęgnuje tradycje świętojańskie w naszym regionie, organizując Noc Kupały nad lokalnymi zbiornikami wodnymi i rzekami, blisko natury, z dala od domostw i osad.

Historia w tym roku zatoczyła koło, ponieważ ponownie, jak 10 lat temu, spotkaliśmy się w magicznym Dobrowie (Gmina Kościelec) w piątek 16 czerwca 2023 r. Delegacje z gmin Brudzew, Dobra, Goszczanów, Kawęczyn, Kościelec, Przykona, Turek i Władysławów zgromadziły się przy Pustelni Św. Bogumiła w Dobrowie, znajdującej się na szlaku ścieżki dydaktycznej po Ziemi Bogumiłowej, a tam prezes „Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.” Pani Magdalena Ciołek i wójt Gminy Kościelec Pan Dariusz Ostrowski powitali wszystkich zgromadzonych. Nasza Lokalna Grupa Działania w tym roku obchodzi 15-lecie, dlatego z inicjatywy włodarzy gmin odśpiewano gromkie „Sto lat”.

Tradycyjnym obyczajem gości poczęstowano chlebem i okowitą. Następnie biały korowód z gospodarzami na czele wyruszył nad rzekę Wartę,  śpiewając ludowe pieśni i piosenki. O muzyczną oprawę zadbały zespół „Dobrowianki ”(Gmina Kościelec) i zespół „Tradycja” (Gmina Malanów).

W przepięknym, magicznym miejscu nad Wartą w formule piknikowej rozpoczęliśmy wspólne biesiadowanie. Gminy członkowskie zapewniły swojskie jadło m.in. ciasto drożdżowe, chleb, smalec, kiszone ogórki, pyrki z gzikiem, mięsiwo, miód. Dziękujemy za ich przygotowanie.

W tym roku również zorganizowano konkurs pt. „Najpiękniejszy wianek świętojański”, który miał na celu popularyzowanie wiedzy o tradycjach związanych z Nocą Kupały, kultywowanie tradycji wicia wianków świętojańskich, rozwijanie twórczości i kreatywności mieszkańców obszaru. Do konkursu gminy oddelegowały 11 zespołów. Warto zaznaczyć, że praca pań rozpoczęła się dużo wcześniej, ponieważ musiały one przemierzyć lokalne pola i łąki w poszukiwaniu kwiatów polanych. Na miejscu Panie zajęły się układaniem kolorowych kompozycji kwiatowych i wiciem wianków, pod czujnym okiem komisji konkursowej czyli Adrianny i Nazara z Centrum Ogrodniczego „Zielonym do góry” – firmy, która jest członkiem naszego Stowarzyszenia. Panie wykazały się kreatywnością, dokładnością . Komisja wybrała najpiękniejszy i doceniła dzieło Pań Emilii Cichej i Wiesławy Piekielnej z Gminy Goszczanów. Przyznano również nagrodę publiczności, która trafiła do Joanny Jarmuszki i Karoliny Szewczyk z Gminy Przykona. Wszystkie zespoły zostały nagodzone prezentami od lokalnych producentów, wytwórców i rękodzielników. Wianki popłynęły nurtem rzeki Warty.

Włodarze gmin mieli nie lada zadanie, bo na nich spadł obowiązek odnalezienia kwiatu paproci, inaczej nazywanego kwiatem perunowym, który w tę wyjątkową, najkrótszą noc w roku, otwiera się i zakwita w moczarach. W nadwarciańskich szuwarach czekały na nich zadania i łamigłówki do rozwiązania przygotowane przez Panią Krystynę Dzikowską – sołtys wsi Ruszków Drugi. Nie dając się zwieść dziewicy z miodem pitnym oraz hipnotyzującym Świteziankom, kwiat paproci udało się odnaleźć Panu Dariuszowi Ostrowskiemu wójtowi Gminy Kościelec.

W nagrodę Pan wójt otrzymał złotą rybkę. Życzymy, aby spełniała życzenia wszystkich mieszkańców gminy.

Niezwykłą niespodziankę przygotowało Stowarzyszenie „DOM – Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa” prezentując na rzece i na lądzie Legendę Dobrowską. Historia opowiada o Jędrzeju, który był rybakiem. Uciemiężony przez władcę, szukał dla swojej rodziny nowego miejsca do szczęśliwego życia. Podczas połowu, oddalił się i odpłynął. Po pięciu dniach dotarł do miejsca, gdzie woda pokryta była pięknymi nenufarami. W wodzie było mnóstwo ryb, na niebie latały klucze ptaków, a w oddali słychać było ryk zwierzyny. Pomyślał, że jest to kraina dobrych darów i tutaj chce zamieszkać z rodziną. Jak pomyślał, tak zrobił i aby nikt nie rozszyfrował ich planów, razem z rodziną posługiwali się szyfrem – zapożyczyli trzy pierwsze litery z pierwszego wyrazu czyli DOB i trzy ostatnie z drugiego RÓW. Tym sposobem powstała nazwa DOBRÓW. Pod nieobecność złego władcy ciekli i rozpoczęli nowe, szczęśliwe życie w krainie dobrych darów – Dobrowie.

Całą legendę możecie Państwo przeczytać na stronie Stowarzyszenia Dom – Dobrowskiej Organizacji Międzypokoleniowej: https://dobrowdom.pl/index.php/2019/11/12/legenda-dobrowska/.

Gdy się ściemniło rozpalono ognisko i pochodnie, które nadały klimatu tej magicznej nocy. Do późnych godzin nocnych śpiewano, tańczono, rozmawiano. A o czym? To zostanie między nami, bo to w końcu najbardziej tajemnicza noc w roku…

Dziękujemy za gościnę i przygotowania Gminie Kościelec, wójtowi, sekretarzowi, pracownikom Urzędu Gminy w Kościelcu,  organizacjom pozarządowym – Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrowa, Stowarzyszeniu „Dom – Dobrowskiej Organizacji Międzypokoleniowej”, Stowarzyszeniu Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrowie, sołtysowi, społecznikom i wszystkim, których z imienia i nazwiska nie wymieniliśmy, a którzy swoją pracą, pomocą i zaangażowaniem przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.