Turkowska Unia Rozwoju -T.U.R. to lokalna grupa działania, która odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu funduszy unijnych w regionie. W okresie programowania 2014-2020 T.U.R. zrealizowała szereg projektów, które miały na celu zrównoważony rozwój społeczności lokalnych, promowanie innowacyjnych rozwiązań oraz angażowanie mieszkańców w liczne działania animacyjne.
Do głównych obszarów działań należały:
1. Wsparcie dla przedsiębiorców – T.U.R. oferowała programy doradcze i finansowe skierowane do lokalnych firm, co przyczyniło się do wzrostu liczby nowych przedsiębiorstw oraz rozwoju istniejących.
2. Edukacja i szkolenia – Organizowano różnorodne szkolenia i warsztaty, które pozwalały mieszkańcom podnosić kwalifikacje zawodowe oraz rozwijać umiejętności.
3. Promocja dziedzictwa kulturowego – T.U.R. wspierała inicjatywy związane z ochroną i promocją lokalnych tradycji, sztuki oraz wydarzeń kulturalnych, co miało pozytywny wpływ na integrację społeczną i budowanie tożsamości regionalnej.
Oprócz głównych działań warto również podkreślić znaczenie działań animacyjnych realizowanych przez Turkowską Unię Rozwoju, mających na celu aktywizację społeczności lokalnych. W ramach programów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, zrealizowano projekty, które angażowały mieszkańców w działania edukacyjne oraz integracyjne np. PermakulTURa – transfer wiedzy na obszarach wiejskich, Nauka nie pójdzie w las czy „Ot, pany się nudzą sami, to się pięknie bawiom z nami” Dramat S. Wyspiańskiego Wesele.
T.U.R. organizowała także wizyty studyjne, w ramach których już kilkaset osób z całej Polski miało okazję poznać działalność Stowarzyszenia, zapoznać się z wyrobami rękodzielniczymi oraz spróbować regionalnych produktów. Działania te były wspierane przez markę Produkt Certyfikowany Ziemi TURa, która promowała wysokiej jakości produkty i usługi wytwórców i usługodawców związanych z regionem.
Corocznie organizowane wydarzenia, takie jak Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła, który skupiał twórców rękodzieła, czy Noc Kupały, stanowiły doskonałą okazję do zaangażowania lokalnych mieszkańców w działania animacyjne. Ważnym elementem komunikacyjnym była również publikacja biuletynu, który w sposób regularny informował o podejmowanych inicjatywach.
W 2024 roku w ramach działań komunikacyjnych planowane jest jeszcze Spotkanie Refleksyjne a także podsumowanie wyników działań realizowanych w ramach programu, w formie sprawozdania oraz ankiety. Na koniec roku przewidziano także artykuł podsumowujący miniony okres programowania.
Okresy programowania 2014-2020 stanowi dowód na efektywne podejście T.U.R. do rozwoju lokalnych społeczności w obszarze ośmiu gmin członkowskich. Dzięki realizowanym projektom organizacja przyczyniła się do poprawy jakości życia mieszkańców, wsparcia lokalnej przedsiębiorczości oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.