Program Dostępność Plus to ważna inicjatywa, stanowiąca odpowiedź na zmiany demograficzne zachodzące w naszym społeczeństwie. Obecnie około 12 procent Polaków, a więc 5 milionów obywateli, to osoby z jakimś rodzajem niepełnosprawności. Szacuje się też, że nawet 30 procent społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe trudności z poruszaniem się lub przyswajaniem nowych informacji.
Celem Programu Dostępność Plus jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami sprawności.
Dostępność może być rozumiana jako:
Obszary, w których szczególnie warto zapewnić dostępność to inwestycje ukierunkowane na:
Ponadto wszelkie inwestycje powstające na obszarach wiejskich powinny uwzględniać koncepcję projektowania uniwersalnego, czyli projektowania produktów, środowiska, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przyjęło standardy dostępności dla funduszy europejskich. Celem standardów jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami na równi z osobami pełnosprawnymi dostępu do Funduszy Europejskich.
Obejmują one wymogi techniczne dla sześciu rodzajów inwestycji finansowanych ze środków unijnych – inwestycji budowlanych, transportowych, systemów IT, aplikacji mobilnych i stron internetowych, projektów szkoleniowych, projektów edukacyjnych, działań promocyjnych. Oznacza to, że inwestycje, które otrzymały dofinansowanie unijne, będą musiały spełniać standardy dostępności.
Więcej informacji o Programie na stronie – dostepnoscplus.gov.pl.