Święto plonów w Kościelcu

31/08/2022
Święto plonów w Kościelcu

Na zaproszenie gminy Kościelec gościliśmy podczas święta plonów, które odbyło się w minioną niedzielę 28 sierpnia na terenie pięknego amfiteatru w Kościelcu. Na szczęście  nie spełniły się wcześniejsze prognozy  meteorologiczne i deszcz nie zniweczył wysiłków organizatorów.

Miejscem tegorocznych gminno-parafialnych dożynkowych uroczystości był przepiękny amfiteatr, gdzie wpierw oprawiono mszę polową w intencji rolników, a później odbyły się  świeckie obrzędy zakończenia żniw. Starostowie dożynek – Magdalena Łapińska i Dariusz Jacka – przekazali gospodarzowi gminy wójtowi Dariuszowi Ostrowskiemu bochen chleba upieczony  z tegorocznych ziaren zbóż. Włodarz pokroił go później, co miało symbolizować sprawiedliwy podział dóbr wśród mieszkańców. Chleb przyniosły także delegacje poszczególnych sołectw. Przemawiając do zgromadzonych, wójt Ostrowski zaznaczył, że dla rolników był to kolejny już trudny rok z powodu pandemii i wojny w Ukrainie, tym bardziej  więc należy im się wdzięczność za ich ciężką pracę.

Po oficjalnej części, w której wybrano najpiękniejsze dożynkowe wieńce z najładniejszym zdaniem jury, wykonanym przez społeczność sołectwa Ryszków II, przyszedł czas na dożynkowe przyśpiewki. Nie brakło w nich tematów drożyzny, inflacji i współczucia wobec samorządów, które muszą dawać sobie rade by zaspokoić potrzeby mieszkańców w tych trudnych czasach.  Dzięki członkom Stowarzyszenia DOM Dobrowskiej Organizacji Międzypokoleniowej mogliśmy przyjrzeć się dawnym żniwom:  jak koszono zboże kosą, w jaki sposób zbierano je w snopki, czym młócono, a także czym pożywiano się w czasie tej ciężkiej  pracy na polu… Oby, jak zauważył jeden z widzów, te czasy już nie wróciły.

Nie można nie wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu mieszkańców poszczególnych sołectw w gminie, którzy dołożyli wszelkich  starań, by goście przybyli na dożynki mieli czym się posilić. Nie brakowało grochówki, chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, pysznej kapusty czy kiełbasek z grilla i ciast. Również dzieci mogły spożytkować swoją energię na zabawę na placu zabaw i wielkich  dmuchańcach.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".