Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

Szlachetna poleweczka ziemi turkowskiej

29/01/2018
Szlachetna poleweczka ziemi turkowskiej

Na terenie Ziemi Turkowskiej w województwie wielkopolskim istnieje szereg gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego. Pozyskiwane mleko, które następnie było przetwarzane, przyczyniło się do charakteru zwyczajów kulinarnych mieszkańców tych terenów, a także do charakterystyki lokalnych smaków. Dawniej masło pozyskane z mleka zazwyczaj trafiało na sprzedaż jako produkt luksusowy, a maślanka lub serwatka była w gospodarstwie spożytkowana jako napój chłodzący podczas lata, a także jako główny składnik szlachetnej poleweczki. Polewka to inaczej zupa przygotowywana na maślance, czasem serwatce czy zsiadłym mleku, tradycyjnie podawana z ziemniakami gotowanymi w mundurkach, bądź z twarogiem. Ze względu na zmieniający się z biegiem czasu charakter wsi wielkopolskiej również polewka uległa lekkim modyfikacjom. Udoskonalanie polewki przez gospodynie wiejskie polegało na wprowadzaniu do potrawy elementów mięsnych, takich jak skwarki, jednakże tak jak dawniej, dziś zupa ta jest przede wszystkim zupą postną spożywaną zazwyczaj na śniadanie. Kwaskowy, wytrawny – tak można określić smak naszej „Szlachetnej poleweczki z ziemi Turkowskiej”. Po kilku miesiącach pracy udało się –  12.02.2016 r. polewka wpisana została do Listy Produktów Tradycyjnych, jako pierwszy dla naszego obszaru produkt tradycyjny.

  • 14562282900szlachetna-poleweczka-z-ziemi-