W dniach 8-23 kwietnia br. przeprowadzony zostanie kolejny nabór wniosków w ramach Przedsięwzięcie P.1.3 Inwestycje w infrastrukturę publiczną na obszarach wiejskich na rzecz ochrony powietrza i zrównoważonego rozwoju.
Nabór wspierać będzie inwestycje w infrastrukturę publiczną, obejmujące termomodernizację obiektów wraz elementami OZE, a także działania łączące komponent niskoemisyjny i turystyczny, takie jak dbałość o lokalną sieć dróg pieszo-rowerowych. Inwestycje w infrastrukturę publiczną obejmować będą: przebudowę (zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego), remont (odtworzenie stanu pierwotnego) i rozbudowę (powstanie nowej części istniejącego już obiektu budowlanego).
Kwota alokacji na ww. przedsięwzięcie wynosi 1 858 271,83 ZŁ.
O dofinansowanie w ramach naboru w zakresie termomodernizacji z elementami OZE mogą ubiegać się jednostki sektora finansów publicznych, a także organizacje pozarządowe.
Wnioski należy składać w systemie informatycznym LSI 2021+ Od dnia zamieszczenia ogłoszenia, tj. od 24 marca zainteresowane podmioty mogą zalogować się do systemu, by rozpocząć wypełnianie wniosku. Jednak ze złożeniem wniosku trzeba będzie poczekać do dnia rozpoczęcia naboru. Po zakończeniu naboru natomiast możliwość wysłania wniosku w LSI 2021+ zostanie zablokowana. Wnioski w wersji papierowej nie będą przyjmowane przez biuro LGD.
Realizacja wybranego projektu powinna rozpocząć się zgodnie z terminem wskazanym we wniosku o dofinansowanie projektu, natomiast zakończenie realizacji projektu powinno nastąpić nie później niż 30 czerwca 2027 roku.
Na kwotę dotacji składają się środki z EFRR (w wysokości do 80% kosztów kwalifikowalnych) oraz z Budżetu Państwa (w wysokości do 10% kosztów kwalifikowalnych). Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 90% wydatków kwalifikowalnych, a minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to 100 000 zł.
Realizacja projektów odbędzie się w dwóch wariantach:
Rozliczenie projektów opierać się będzie o wydatki rzeczywiście poniesione. Wyjątek stanowić będą koszty pośrednie projektu, które rozliczane będą stawką ryczałtową w wysokości 2,5% naliczaną od bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych. Przedstawienie kosztów pośrednich w harmonogramie realizacji projektu jest obowiązkowe. W ramach naboru przewiduje się także mechanizm cross-financingu w wysokości maksymalnie 15% całkowitej wartości projektu.
Przykładowe koszty kwalifikowalne to m.in.: koszt sporządzenia wniosku o dofinansowanie / dokumentacji aplikacyjnej (do 20 000 zł), dokumentacja techniczna, przygotowanie terenu pod budowę, roboty i materiały budowlane, nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej, tworzenie terenów zielonych, środki trwałe z montażem, wartości niematerialne i prawne z wdrożeniem, koszty informacji i promocji (do 20 000 zł), usługi doradcze, szkolenia dla pracowników, a także koszty pośrednie w wysokości 2,5% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich (w tym koszty utrzymania biura, koszty usług prawnych i księgowych, koszty wynagrodzeń pracowników).
W przypadku podatku VAT to jest on kwalifikowalny w projekcie:
Koszty kwalifikowalne powinny być związane bezpośrednio z celem naboru wskazanym w LSR, tj.: Efektywne gospodarowanie zasobami obszaru działania LGD TUR na rzecz zrównoważenia środowiskowego. Spełnienie ww. celu stanowi warunek sine qua non – aby projekt mógł podlegać ocenie merytorycznej. Wnioski nie wpisujące się w ww. cel podlegać będą odrzuceniu.
Usługi doradcze w zakresie przedmiotu naboru świadczą pracownicy biura pod nr telefonu 63 289 36 57 lub bezpośrednio w siedzibie stowarzyszenie w Krwonach 32 – Gmina Brudzew.
Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie internetowej LGD TUR pod adresem www.lgd-tur.org.pl