Wizyta studyjna na obszarze LGD Zielony Pierścień

05/10/2022
Wizyta studyjna na obszarze LGD Zielony Pierścień

Jak przekuć pasję do natury w dochodowy biznes? Jak promować zdrowe, lokalne produkty? Jak znaleźć klienta, który doceni rzemieślniczy sposób wytwarzania konfitur i innych artykułów żywnościowych?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukaliśmy podczas wizyty studyjnej na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”. Organizacja ta od 2010 r. certyfikuje produkty lokalne związane z obszarem.

Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z prezesem goszczącej nas LGD – p. Zbigniewem Pacholikiem. Omówił on priorytety lokalnego rozwoju, a także opowiedział o wykorzystaniu lokalnych zasobów do identyfikacji i promocji lokalnych produktów.  Szczególnie istotne były dla nas kwestie certyfikacji produktów lokalnych znakiem marki lokalnej oraz legalna produkcja i sprzedaż produktów spożywczych. Bardzo inspirująca okazała się opowieść o promowaniu i dystrybucji produktów lokalnych poprzez kiermasze i festiwale produktów lokalnych, sieć Izb Produktów Lokalnych, sklep internetowy, organizację imprez turystycznych – np. „Rajd rowerowy po produkt lokalny”.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Manufaktura Różana w Końskowoli. Dowiedzieliśmy się nieco o jej historii, a także o cennych właściwościach róży, dzięki czemu jeszcze bardziej doceniliśmy niezłomność i pasję państwa Mazurkiewiczów. Przetwory Manufaktury Różanej posiadają Certyfikat Marki Lokalnej Zielony Pierścień ( dawnej Certyfikat Produktu Lokalnego) dla produktu spożywczego, przyznawany wyrobom przyjaznym dla środowiska, mających związek z regionem. Byliśmy pod wrażeniem ogromu pracy, który cała rodzina wkłada w przetwarzanie płatków i owoców róży, a także innych surowców – pigwowca, czerwonej i czarnej porzeczki a także mniszka lekarskiego.

Kolejnym ciekawym miejscem było „Siedlisko Małgorzaty”. Przekonaliśmy się, że to ekomuzeum  pozwala na kontynuację tradycji rodzinnych oraz rozwijanie zainteresowań . Pani Małgorzata Urban zaraziła nas swoją pasją do tradycji, tkactwa i wszystkiego, co ludowe. Mogliśmy poznać miejsce, które jest niewątpliwie nietuzinkowym pomysłem na biznes.

Odwiedziliśmy także Park Miniatur i Labiryntów w Rąblowie. Jest to jedyna w swoim rodzaju atrakcja, która łączy bliskość natury i poznawanie historii regionu, jednocześnie zapewniając wspaniałe emocje i niesamowite widoki. Właściciel, pan Ryszard Sobczuk nie tyko oprowadził nas po tym ciekawym obiekcie, ale także opowiedział o historii przedsięwzięcia i sposobach radzenia sobie z napotykanymi trudnościami. Słowa pana Ryszarda były przykładem zmiany własnych zainteresowań w interesującą atrakcję turystyczną.

Oczywiście na naszej trasie nie pominęliśmy siedziby LGD Zielony Pierścień, która mieści się w dworku Kossaków w Kośminie nad Wieprzem. Jednak historia tego miejsca to nie jedyny jego atut, ponieważ Fundacja „Przyroda – Tradycja – Ludzie” prowadzi tam przystań kajakową, dzięki której nastąpił silny rozwój lokalnej przedsiębiorczości w branży turystycznej.

Bardzo inspirująca okazała się także wizyta w przetwórni „Moje owoce”, gdzie zaprezentowano nam firmę, jej wyroby (musy, soki, powidła, galaretki z owoców) i realizowane projekty finansowane przez LGD. Spotkanie z właścicielką, panią Figiel, sprawiło, że na nowo zachwyciliśmy się naturą zamkniętą w słoikach.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, było Olejarnia Skarby Natury – gospodarstwo ekologiczne, które od lat z pasją i zaangażowaniem przetwarza to, czym obdarowuje nas Matka Natura. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak powstaje olej z nasion z upraw państwa Pecio, dzięki czemu lepiej zrozumieliśmy jak wielką wagę ma świeżość surowca.

Nie można też nie wspomnieć o wspaniałej grupie, która została zrekrutowana na wyjazd. Otwartość i ciekawość naszych uczestników sprawiły, że wyjazd ten był jeszcze bardziej inspirujący. W imieniu wszystkich, jeszcze raz dziękujemy panu Zbigniewowi Pacholikowi za świetne oprowadzenie nas po pięknym obszarze.

Wyjazd studyjny sfinansowany został w ramach projektu „Nauka nie pójdzie w las” ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na realizację działania (2 wyjazdy studyjne) Stowarzyszenie Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.  jako partner KSOW otrzymała dofinansowanie  w wysokości  23 873,00 zł. Uczestnikami projektu są mieszkańcy i liderzy organizacji członkowskich z obszaru działania stowarzyszenia.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".