Wspominamy wcześniejsze wydarzenia – Kiermasz rękodzieła 2012

16/01/2018
Wspominamy wcześniejsze wydarzenia – Kiermasz rękodzieła 2012

Otwarcie wystawy ozdób świątecznych i rękodzieła, na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tej uroczystości. Już od holu witały gości, dźwiękami najpiękniejszych polskich kolęd, ubrane w tradycyjne, regionalne stroje ,,Dobrowianki” z miejscowości Dobrów, z gminy Kościelec. W Sali Multimedialnej i „Kawiarence” natomiast w klimat ludowego folkloru zwiedzających wprowadzały, dając zarazem wyraz stwierdzeniu, iż zespół ludowy to także integralna część tego niezwykłego wydarzenia, bez którego wystawa nigdy nie byłaby tą samą, zespoły „Tradycja” z gminy Malanów i „Znad Swędrni” z gminy Goszczanów.

Oficjalną część jako gospodarz obiektu, rozpoczął Bartosz Stachowiak – Dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Po nim, głos zabrał Wójt Broniszewski – przewodniczący Rady stowarzyszenia, który przybliżył zebranym działalność stowarzyszenia oraz ideę samej wystawy. Następnie głos zabrała Prezes Turkowskiej Unii Rozwoju- T.U.R.- Pani Magdalena Ciołek, która w kilku słowach opowiedziała o projekcie fotograficznym ,,Szanujmy wspomnienia – czyli ziemia TURa w obiektywie wczoraj i dziś’, którego podsumowanie zostało zaplanowane właśnie podczas uroczystości otwarcia wystawy. Nagrodzeni w konkursie fotograficznym odebrali symboliczne czeki oraz gratyfikacje pieniężne.

Dodatkowym, miłym akcentem były także nagrody ufundowane przez Wójtów gmin – Kawęczyn, Brudzew, Przykona i Turek, dla uczestników konkursu, których zdjęcia szczególnie urzekły włodarzy. Na publikację, zawierającą zgromadzone w konkursie zdjęcia, trzeba będzie jednak poczekać do końca grudnia, co podyktowane jest charakterem przedsięwzięcia – nietuzinkową formą albumu. Publikacja dofinansowana została przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, zaś nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Stowarzyszenie.

Wracając do wystawy, wśród prezentujących swoje rękodzielnicze wyroby pojawiło się około trzydziestu artystów, specjalizujących się w najróżnorodniejszych technikach wykonania. Rozmieszczone na dwóch poziomach ,,szklanego muzeum’’ stołach, eksponowały się wyśmienicie najprzeróżniejsze cudeńka! Niezliczone ilości szydełkowych ozdób, świątecznych kartek, bożonarodzeniowych stroików, lukrowanych pierniczków, haftowanych obrazów itp. przyciągały uwagę gości swoim misternym wykonaniem. Niejednokrotnie, aż trudno było uwierzyć własnym oczom, bowiem skala trudności i estetyka wykonania zgromadzonych prac potrafiła prawdziwie zadziwić. W ciągu trzech dni trwania wystawy, muzeum odwiedziło sporo osób podziwiających lokalne rękodzieło. Wystawa przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, bowiem w trakcie jej organizacji dotarliśmy do wielu lokalnych artystów, o których wcześniej nie słyszeliśmy i dostrzegliśmy skalę potencjału, jaki drzemie w mieszkańcach obszaru, na którym działa nasze stowarzyszenie.

Wspierając lokalne, oddolne inicjatywy, w tym wszelką indywidualną twórczość rękodzielniczą, mamy ogromną nadzieję, że wystawa ozdób świątecznych i rękodzieła będzie, od tego roku, odbywała się w sposób cykliczny. Zewsząd bowiem dochodzą nas głosy, że to inicjatywa cenna i potrzebna. Bardzo ważne jest, by w świadomości mieszkańców to przedsięwzięcie zagościło już na stale. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z faktu, iż rękodzieło to produkty, które są tworzone z sercem i niezwykłą dokładnością i pasją, które są wyjątkowe i unikalne. Niezaprzeczalnym jest, iż charakteryzują się one wysoką jakością, wynikającą z poświęcenia na wykonanie jednego dzieła często nawet kilku dni lub tygodni. Rękodzieło bazuje na żywych jeszcze tradycjach i umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To pielęgnowanie spuścizny twórców ludowych, w tym często naszych babć i dziadków. Wytwarzanie rękodzieła staje się poprzez to jednym z istotnych elementów aktywności lokalnej. Ponadto rękodzieło to także doskonały pomysł na oryginalny upominek. Dołożymy starań, by kolejna edycja wystawy ozdób świątecznych i rękodzieła została zorganizowana już w okresie wielkanocnym, przyciągając nie tylko tych, którzy uczestniczyli w bożonarodzeniowym przedsięwzięciu, ale i nowych artystów – rękodzielników, a także mieszkańców naszego regionu, którzy z różnych względów nie mogli na wystawę grudniową przybyć. Sadząc jednak po ilości wydanych w piątkowy wieczór w muzealnej szatni „numerków”, goście tegorocznej wystawy dopisali, za co serdecznie dziękujemy, zapraszając zarazem do aktywnego udziału w kolejnych podejmowanych przez nas inicjatywach.

 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (1)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (2)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (3)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (4)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (5)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (6)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (7)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (8)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (9)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (10)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (12)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (13)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (14)
 • Kiermasz Rękodzieła 2012 (15)
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".