Malownicza sceneria tajemniczego Czarnego Lasu stała się tłem dla nocnego widowiska plenerowego, będącego połączeniem tańca współczesnego, beatboxu, śpiewu białego i teatru plastycznego. W tak niekonwencjonalny sposób przedstawiono jedną z najbardziej znanych ballad Adama Mickiewicza –Lilije.
Lokalna społeczność z powiatu turkowskiego, już po raz drugi, w ramach wspólnego projektu, przez kilka ostatnich miesięcy przygotowywała teatralną interpretację utworu Adama Mickiewicza, będącego mroczną opowieścią o zbrodni mężobójstwa. Wymagającej sztuki scenicznej, aktorów amatorów, uczyli profesjonaliści z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu – Małgorzata Kałędkiewicz i Marcin Trzęsowski. Każdy element scenariusza powstawał dzięki kreatywności i zaangażowaniu, zarówno amatorów występujących w sztuce, jak i prowadzących ich reżyserów. Wielogodzinne próby przełożyły się na niesamowite wręcz efekty, które podziwiać mogli widzowie tego niecodziennego spektaklu.
Podobnie jak w roku ubiegłym nie zabrakło doskonałej oprawy muzycznej, o którą zadbała Joanna Gogulska wraz ze swoim wielopokoleniowym chórem, w skład którego wyszły: zespół wokalny TULIBABKI z Tuliszkowa, wokalistki Akademii Wokalno – Scenicznej Joanny Gogulskiej oraz dzieci z Zespołu TULINUTKI z Tuliszkowa.
Duży wpływ na końcowy efekt widowiska miało oświetlenie leśnej scenerii, którą zajął się jeden z najlepszych reżyserów światła – Piotr Pawlik, współpracujący z takimi wybitnymi jednostkami polskiego teatru jak: Krzysztof Warlikowski, Maja Kleczewska, Grzegorz Jarzyna, Henryk Baranowski, Agata Duda-Gracz, Maciej Wojtyszko, Wiktor Rubin, Michał Kotański czy też Paweł Łysak. W sumie drzewa i krzewy Czarnego Lasu rozświetliło prawie 50 reflektorów.
Widowiskowe „Lilije” według „Ballad i romansów” wieszcza Mickiewicza, to nie tylko spektakl zrealizowany ku uciesze łaknącej kultury widowni, ale przede wszystkim projekt, w którym młodzi ambitni ludzie, mieli szansę otworzyć się, poznać swoje możliwości i wspólnie z profesjonalnymi aktorami rozwijać swoje zainteresowania i talenty.
Organizatorami pelengowego spektaklu byli: Centrum Kultury Biblioteka Publiczna w Przykonie, Nadleśnictwo Turek oraz Lokalna Grupa Działania Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
(Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu Turek.net.pl – autor M. Derucki)