WYJAZD SZKOLENIOWY PN. „ROZWÓJ PRODUKTÓW LOKALNYCH” DO MAS OPAVSKO

24/07/2023
WYJAZD SZKOLENIOWY PN. „ROZWÓJ PRODUKTÓW LOKALNYCH” DO MAS OPAVSKO

W dn. 19-21 lipca 2023 r. w ramach projektu „Dobre bo nasze” zorganizowano wyjazd szkoleniowy pn. „Rozwój produktów lokalnych” do MAS Opavsko do Czech dla Lokalnych Grup Działania – „Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.” i  „Solnej Doliny”, w którym wzięły udział 24 osoby. „Turkowska Unii Rozwoju – T.U.R.” pierwszej certyfikacji produktów lokalnych „Ziemi Tura” dokonała w lipcu 2020 r., a kolejnej w lipcu tego roku przyznając 25 certyfikatów produktom, usługom i doznaniom – o certyfikacji możecie przeczytać tutaj:

https://www.lgd-tur.org.pl/aktualnosci/certyfikacja-produktow-lokalnych-ziemii-tura/

Na wyjazd zostali zaproszeni certyfikowani producenci z naszego obszaru:

– Małgorzata Wawrzyniak RHD „Żółty parasol” – borówka i żurawina i jej przetwory oraz herbatka z suszu,

– Monika Susło „Pasieka Monia”– miody i świece z wosku pszczelego,

– Jadwiga Włodarczyk – członkini zespołu „Tradycja” – certyfikowana cała twórczość zespołu,

– Teresa Grzelka – członkini zespołu „Razem” – certyfikowane tradycyjne zapusty,

– Jacek Włodarski – Uloterapia Młodzianów,

– Andrzej Karbowy RHD – ser twarogowy,

– Mateusz Moszczyński – usługi sokolnicze i edukacyjne,

– Elżbieta Gacka – Probiotics Polska S.A.,

– Małgorzata Zawada – wielkopolskie wykopki w Gąsinie,

– Piotr Miller – Fundacja „Ze smakiem” – warsztaty pieczenia chleba

oraz pracownicy biura – Pani Magdalena Ciołek i Pani Kinga Trzmielewska.

Bardzo nas cieszy, że pomimo napiętego programu, znaleźliśmy czas, aby się poznać i zintegrować, wysłuchać historii życia, opowieści o pięknych pasjach i zamiłowaniach, którymi nasi producenci i usługodawcy chcą się dzielić.

Po porannej zbiórce w Turku, ruszyliśmy do Kłodawy po naszych psrtnerów z „Solnej Doliny”, a potem prosto na Morawy. Po kilku godzinnej podróży dotarliśmy do hotelu Belaria, w którym zostaliśmy zakwaterowani na czas pobytu. Po pysznym obiedzie i chwili relaksu na basenie i saunie, przeszliśmy do pracy. Pani Petra Chrustova – pracownik MAS Opavsko przeprowadziła dla nas szkolenie z zakresu budowania, rozwijania i promowania lokalnej marki. Opowiedziała o praktykach stosowanych na ich terenie podczas certyfikacji produktów lokalnych „Opavske Slezsko”. Obecnie mają certyfikowanych około 70 produktów, a producenci sami zabiegają, aby być w tak elitarnej grupie.

Tego dnia odwiedził nas jeszcze Pan  Pavel Valek, który prowadzi firmę „Ryby z Opavy”, który opowiedział o swojej pasji do ryb https://www.ryby-opava.cz/. W swojej hodowli mają tradycyjne ryby, w tym nawet drapieżne – karp koi, lin złocisty, jesion złocisty i błękitny oraz barwną odmianę karasia. Oprócz świeżych ryb oferują ryby wędzone oraz przetwory rybne takie jak sałatki, pulpety, pieczenie, pepperoni i wiele innych. Przygotowują również bankiety rybne na różne imprezy i uroczystości, a ze swoimi produktami odwiedzają również jarmarki i imprezy rolników w regionie Opawy i innych okolicznych miejscowościach.

Spotkanie zakończyło się degustacją tych rybnych pyszności.

Dzień drugi rozpoczęliśmy od odwiedzenia Centrum Ogrodniczego „Zahradnictvi weiss” w Otice, które skorzystało z pomocy na rozwój działalności i otrzymywało dofinansowanie. Obejrzeliśmy przepiękne rośliny, a na pamiątkę otrzymaliśmy sadzonki mięty i papryki, które przywieźliśmy ze sobą do Polski. To firma rodzinna, która zajmuje się sprzedażą roślin, ale także projektowaniem ogrodów.

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to sad społeczny, który jest prowadzony przez stowarzyszenie. Dla ludzi tam pracujących ważna jest przyroda, ekologia, życie w zgodzie z naturą i to właśnie chcą przekazać podczas pobytu tam. Opracowano ścieżkę dydaktyczną, która przekazuje wiedzę poprzez informacje na tablicach oraz łamigłówki. Na grządkach podwyższonych rosną zioła i kwiaty. Uzyskano dofinansowanie na fotowoltaikę, która produkuje prąd niezbędny do pompy, dzięki której można  podlewać rośliny. Podczas wizyty odbyły się warsztaty florystyczne, w które nasi uczestnicy bardzo się zaangażowali tworząc wianki i bukiety z kwiatów, które na pamiątkę zabraliśmy ze sobą.

Podczas przerwy obiedniej grupa wyruszyła na spacer, aby obejrzeć przestrzeń, która wykorzystywana jest do ceremonii zaślubin – kaplica na wzgórzu oraz plener nad stawem to idealne miejsce na ślub. Natomiast na dole, w restauracji odbywają się przyjęcia weselne, a my zjedliśmy tam pyszny obiad.

Następny punkt naszego programu to pracownia garncarska Pani Zdenki Orlikovej, podczas której zobaczyliśmy jak wygląda proces tworzenia ceramiki – począwszy od wybrania gliny, uformowania kształtu na kole garnacarskim, po wykonanie zdobień. Na półkach mogliśmy oglądać przepiękne prace – naczynia i ozdoby, które zostały zakupione przez naszych uczestników jako prezenty dla najbliższych.

Po powrocie do hotelu czekały na nas relaksujące i odstresowujące warsztaty z techniki zdobienia za pomocą kropek czyli dot painting. Każdy uczestnik otrzymał drewniane koło, które pomalował wybranym przez siebie kolorem, a następnie rozpoczęliśmy tworzenie barwnych wzorów tworząc pamiątkowy magnes. Kropkowanie jest skutecznym sposobem na poprawę koncentracji i metodą pełnego resetu. Symetria i powtarzające się systematycznie motywy dają poczucie równowagi i spokoju. Tworzenie takiego wzoru prostą techniką kropek niezwykle wciąga i pozwala odpocząć umysłowi.

Tego wieczoru odwiedził nas Pan Jiří Krist prezes Mas Opavsko, który opowiedział o wieloletniej współpracy z Lokalną Grupą Działania „Turkowską Unią Rozwoju – T.U.R.”. Pozostałą część wieczoru spędziliśmy na integracji i relaksie.

Trzeci dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w miejscowości Zavada, gdzie przed tutejszą jednostką straży pożarnej zostaliśmy powitani przez Pana Jaroslava Haburę, który uzyskał certyfikat za miód pitny. Opowiedział o swojej działalności, pokazał swoją wytwórnię i piwniczkę w swoim rodzinnym domu, a później zabrał nas do swojego sadu na degustację miodów, gdzie ma swoje ule.

Następnie pojechaliśmy do Pani Aleny Jureckovej, która w swojej cukierni wytwarza przepiękne słodkości n różne okazje i uroczystości. Przygotowała dla nas słodki stół, na którym królowały śląskie kołacze, bezy, czy rurki z kremem, które były idealną przekąską do kawy i herbaty.

Do Pani Aleny została również zaproszona Pani Kateřina Solčanova, która wykonuje ozdoby z drutu. Warto również dodać, że Pani Kateřina jest osobą niepełnosprawną, jeżdżącą na wózku, która wykorzystuje pracę swoich rąk zarówno do rozwijania pasji, jak i pracy. Każdy uczestnik otrzymał od niej przepiękne anioły z sercami, które mamy nadzieję, będą nas strzegły.

Wyjazd był niewątpliwie okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu certyfikacji, okazją do inspiracji i bodźcem do działania, a także przyczynił się do integracji naszych certyfikowanych producentów, którzy już planują kolejne spotkanie – tym razem na obszarze „Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R.”.

Wyjazd realizowany był w ramach Projektu Współpracy: „Dobre bo Nasze”, w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Strona prowadzona przez Turkowską Unię Rozwoju - T.U.R.
w ramach operacji, której celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, Europa inwestująca w obszarach wiejskich. Operacja współfinansowana jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".