Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się w ramach operacji własnej Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. – Zaczarowany ogród. Przypomnijmy – jej celem jest uchronienie od zapomnienia starych odmian drzew owocowych, które znajdują się na obszarze działania LGD TUR w gospodarstwach i sadach należących niegdyś do naszych przodków (często ponad 100-letnie drzewostany). Dziś dawnych odmian grusz, śliw, jabłoni, czereśni czy wiśni jest w gospodarstwach coraz mniej. Niestety odmiany nowe, często wypierają te starsze mimo, że są one bardziej odporne na warunki atmosferyczne i choroby.
Podczas warsztatów mieliśmy przyjemność gościć dr inż. Krzysztofa Rutkowskiego oraz mgr inż. Roberta Wieczorka z Katedry Dendrologii Sadownictwa i Szkółkarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy wprowadzili nas w tajniki wiedzy w zakresie oceny i pobierania zrazów. Tym samym uczestnicy wyposażeni w wiedzę, dotyczącą jakości zrazów nadających się do pobrania i szczepienia, przygotowani zostali do kolejnego etapu prac, który zakończony zostanie 22 lutego br.
Natomiast na przełomie lutego i marca br. grupa osób zaangażowanych w realizację projektu: Monika Susło, Małgorzata Wawrzyniak, Jerzy Denkowski, Marta Wasilewska, Magda Ciołek oraz Dariusz Statucki wraz ze swoimi podopiecznymi z Technikum Rolniczego w Kaczkach Średnich: Leszkiem Łakomickim, Eliaszem Szewczyńskim i Michałem Żukowskim, będą pod bacznym okiem wykładowców z poznańskiego uniwersytetu, szczepić drzewka. Tam, gdzie materiał okaże się nazbyt słaby, nie nadający się do szczepienia lub gdzie szczepienie nie powiedzie się, drzewa owocowe zostaną poddane okulizacji w lipcu.
Pośród zinwentaryzowanych przez uczestników projektu drzew znalazły się znane z babcinych sadów – jabłonie w tym m.in.: Złota i Szara Reneta, Papierówka, Antonówka, Kosztela, Malinówka, Jaśnie Pańskie Charłamowska (Borowinka); śliwy: Mirabelka czy Węgierka: grusze: Szara Bera, Cukrówka, Winiówka, Ulęgałka, Klapsa, Cebulka; wiśnie: Szklanka; czereśnia Knorble. Wiele ze zinwentaryzowanych drzewek nie udało się zidentyfikować, ale w okresie owocowania, będzie można podjąć taką próbę przy współpracy z dr inż. Rutkowskim i mgr inż. Wieczorkiem.
Realizacja niniejszego projektu jest częścią szerszej koncepcji realizowanej przez Stowarzyszenie TUR i Fundację ze Smakiem, związanej z nową siedzibą po byłej Szkole Podstawowej w Krwonach. Zakłada bowiem stworzenie społecznego ogrodu, z którego owoców korzystać będą mogli mieszkańcy obszaru działania stowarzyszenia, chcący przetworzyć owoce w Inkubatorze Kuchennym Fundacji, którego uruchomienie zaplanowano na miesiąc maj tego roku.
Dziękujemy dyrektorowi Technikum Rolniczego w Kaczkach Średnich – Krzysztofowi Świerkowi za możliwość skorzystania z bazy lokalowej oraz za zaangażowanie uczniów i Pana Darka w nasz projekt. Jednocześnie wyrażamy słowa uznania dla inicjatyw realizowanych przez Pana Dyrektora, jesteśmy dumni, że mamy na naszym terenie tak zaawansowaną technologicznie szkołę, mogącą przygotowywać dla rolnictwa najwyższej klasy specjalistów!