W Gminie Brudzew zakończyliśmy spotkania w gminach członkowskich, będące jednym z działań przewidzianych w związku z tworzeniem Strategii Rozwoju Lokalnego Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. na lata 2023-2027. Już podczas tych spotkań wyłoniło się kilka obszarów problemowych, charakterystycznych dla większości gmin.
Mając na względzie fakt, iż w kolejnej perspektywie finansowej środki finansowe dla jednostek sektora finansów publicznych stanowić będą mogły zaledwie 20 proc. całego budżetu, w gminach zwrócono uwagę, że istotnym będzie aktywizacja lokalnej społeczności. Jednym z pomysłów jest realizacja projektu przez LGD mającego na celu wyposażenie w jak najszerszą wiedzę lokalnych liderów i społeczników w zakresie pozyskiwania środków, realizacji operacji i ich rozliczenia oraz ich wsparcie techniczne.
Zwrócono także uwagę, iż ostatnie lata zaowocowały mocnym wsparciem seniorów, którzy zajęli należyte miejsce w lokalnych społecznościach. Powstawały kluby seniora czy Uniwersytety Trzeciego Wieku, zaś na przykładzie Stowarzyszenia Koniczynka z Władysławowa widać, że dostępna jest również bogata oferta wyjazdowa dla tej grupy wiekowej. Podczas spotkań w gminach padały sugestie, że działania w nowej pespektywie finansowej powinny zostać skierowane na dzieci i młodzież. Zwłaszcza, że na wykorzystanie czeka bogata infrastruktura kulturalna i sportowa, będąca w posiadaniu gmin. Proponowano, aby świetlice wiejskie, place zabaw, boiska sportowe stały się miejscem zwiększonej aktywności młodego pokolenia. Wskazywano też na potrzeby w sferze socjalnej oraz edukacyjnej, zwłaszcza w kontekście wyrównywania szans i skracania dystansu w stosunku do większych ośrodków miejskich, ale także w aspekcie pracy z dziećmi uzdolnionymi.
Nieco mniej pomysłów padało w zakresie działań w obszarze ochrony środowiska, czy innowacyjności – dwóch celów horyzontalnych, które podlegać będą także ocenie na etapie wyboru Lokalnej Strategii Rozwoju. Jednakże jako LGD wyrażamy przekonanie, że na pomysły w tym zakresie przyjdzie jeszcze czas. Zapewne znajdą się one jako propozycje konkretnych rozwiązań w ramach badania, które niebawem rozpoczniemy.
Martwi natomiast fakt niewielkiego, by nie określić – żadnego zainteresowania ze strony przedsiębiorców. Poza gminą Przykona, w spotkaniach konsultacyjnych w pozostałych gminach nie wziął udziału żaden przedstawiciel sektora gospodarczego. Doświadczenia z tego okresu programowania wskazują, że niestety tak słaba reprezentatywność tego sektora może skutkować nierozpoznaniem jego potrzeb, a co za tym idzie, brakiem satysfakcjonujących form wsparcia finansowego, zwłaszcza w dziedzinie innowacji, która ma być mocno premiowana w najbliższych latach.
Przed nami jednak spotkanie w ramach tzw. „Panelu ekspertów”, w którym zasiądą m.in. przedstawiciele środowiska gospodarczego, zajmujący się problematyką społeczną, rolniczą, czy związaną z ochroną środowiska. Dzięki tej formule współpracy, będziemy mogli pozyskać konkretne dane, by na ich podstawie spojrzeć na nasz obszar całościowo, a następnie wyodrębnić te aspekty, które są priorytetowe – które w pierwszej kolejności powinny zostać uwzględnione w naszej strategii, jako wymagające wsparcia finansowego.
Kolejnym etapem budowania strategii obszaru działania naszej LGD będą „arkusze potrzeb”, które trafią do gmin, a także pojawią się na naszej stronie. To w nich mieszkańcy, przedsiębiorcy, społecznicy oraz gminy i jednostki im podległe będą mogli ująć najbardziej istotne dla nich – problematyczne obszary, które my z kolei będziemy mogli rozwiązać dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.